Energetyka

PGE, Tauron: Inwestorzy wycenili oczekiwania

Notowania energetycznego lidera rynku wytwarzania topniały podczas wtorkowej sesji nawet o blisko 2,4 proc. Akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej negatywnie ocenili szacunkowe wyniki 2017 r., które okazały się gorsze od przewidywań rynku.
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Wpływ na to miały odpisy, o których spółka informowała jeszcze przed miesiącem. Wtedy spisane na straty aktywa wyceniano łącznie na ok. 807 mln zł. Podsumowanie roczne wskazuje jednak na odpisy warte 894 mln zł w całym ubiegłym roku, a w jego ostatnich trzech miesiącach – 830 mln zł.

Skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) PGE w 2017 r. zaledwie przekroczył 7,6 mld zł, a zysk netto sięgnął 2,64 mld zł. Oba okazały się wyższe niż w poprzednim roku o 3 proc. Analitycy liczyli na znacznie wyższy czysty zarobek PGE. Zwłaszcza że wynik uwzględniał pozytywny wpływ przychodów z tytułu rozliczenia rozwiązanych w przeszłości kontraktów długoterminowych w kwocie ok. 1,23 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz