Energetyka

Energetyka: Spółki wprowadzają antysmogową ofertę

Energetyczne spółki zetną stawki za energię zużywaną nocą w taryfie antysmogowej
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

To jeden z postulatów ekspertów, wskazujących na nieopłacalność nowego rozwiązania wobec już dostępnych, czyli taryfy dwustrefowej (G12 – z tańszą energią nocą i w dzień od 13 do 15) i weekendowej (G12w – także w dni wolne).

Dla zwiększonego zużycia energii w godzinach nocnych (między 22 a 6) PGE wprowadzi 50-proc. upust stawki za energię elektryczną wobec taryfy podstawowej (G11). U innych mowa jest niekiedy nawet o 60-proc. obniżce.

W połączeniu z niższymi opłatami za dystrybucję (zatwierdzone przez URE) energetyka obiecuje 60–65-proc. oszczędności wobec taryfy podstawowej. Ministerstwo Energii też przekonuje do nowego rozwiązania. Według wyliczeń resortu będzie znacznie taniej. Rachunek dla gospodarstwa zużywającego na cele grzewcze ok. 10 MWh energii rocznie na cele grzewcze w godzinach 22 a 6 rano oraz 2,5 MWh w ciągu dnia dla taryfy G11 sięgnie ok. 7 tys. zł. Z kolei przy wyborze taryfy G12 zejdziemy z rachunkami do 5 tys. zł, a przy nowej antysmogowej taryfie G12as – do 3,6 tys. zł.

Eksperci tłumaczą, że dla opłacalności ogrzewania mieszkań elektrycznym piecem akumulacyjnym kluczowe znaczenie mają dwie tańsze godziny w ciągu dnia (uwzględnione w G12 i G12w). To wynika ze sposobu pracy tych urządzeń, które przez 70 proc. czasu pracują w nocy, a ok. 30 proc. w dzień. – Ministerstwo Energii wyliczyło niemożliwe do osiągnięcia oszczędności i koszty przez podstawienie danych do nierealnego profilu zużycia, który zakłada pobór ponad 90 proc. energii tylko między 22 a 6 rano – tłumaczy Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Podstawiając zaproponowane przez Tauron stawki do modelu z realistycznym profilem zużycia szacuje, że nowa antysmogowa taryfa będzie o 20 proc. droższa niż taryfa weekendowa i o ok. kilkanaście proc. droższa niż dwustrefowa (G12).

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły