Chemia

W szczycie sezonu Azotom pomoże tańszy gaz

Dla producentów nawozów żniwa już trwają. Ceny ich wyrobów są jednak niższe niż przed rokiem.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Obserwowany teraz sezonowy wzrost popytu na nawozy pociąga za sobą podwyżki cen produktów dla rolników. Eksperci spodziewają się dalszych systematycznych zwyżek w cennikach w ślad za notowaniami globalnymi. Ten rok będzie jednak wymagający dla polskich producentów, w tym dla Grupy Azoty.

Niespotykane zjawisko

Obecne ceny nawozów są niższe niż przed rokiem, szczególnie w przeliczeniu na złotówkę. Jak tłumaczy Krystian Brymora, analityk DM BDM, na sytuację globalną w branży wpłynęło zmniejszenie mocy produkcyjnych i spadek eksportu mocznika z Chin, co ze względów środowiskowych wyłączają najbardziej energochłonne zakłady. Jednocześnie poza Chinami w 2017 r. mieliśmy do czynienia z rekordowym przyrostem zdolności wytwórczych tego kluczowego nawozu, co wywołało dużą presję na ceny. – Obecnie widzimy więc niespotykane dotąd zjawisko, że ceny nawozów w Chinach są wyższe niż w innych częściach świata – podkreśla Brymora.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz