Byki i niedźwiedzie tygodnia

Tydzień rekordów w Warszawie

Indeksy GPW radzą sobie ostatnio znakomicie. Droga na szczyty wydaje się otwarta.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Jak na razie sezonowa nieefektywność rynkowa zwana efektem stycznia sprawdza się w 100 proc. Od początku miesiąca wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy są na solidnych plusach. I tak WIG wzrósł o 4,9 proc., WIG20 o 5,7 proc., mWIG40 o 3,7 proc., a sWIG80 o 3 proc. Za tym wszystkim stoją rosnące kursy akcji spółek, co dobrze pokazuje statystyka rocznych ekstremów cenowych. W ostatnich dniach zdecydowanie dominują spółki wyznaczające co najmniej roczne maksima notowań. Na przykład w piątek takich firm było aż 19, podczas gdy analogicznie minima wyznaczyły tylko dwie spółki. Co więcej, ostatnim zwyżkom towarzyszą podwyższone obroty – podchodzące pod lub nawet przekraczające kwotę 1 mld zł. To zwiększa wiarygodność wzrostowych impulsów i stanowi podstawę do oczekiwania nowych szczytów cen. Na korzyść byków przemawia także analiza techniczna.

WIG po raz pierwszy od 2007 r. przekroczył w minionym tygodniu, w cenach zamknięcia, poziom 66 000 pkt. Piątkową sesję zakończył kursem 66 897 pkt, co oznacza, że do historycznego szczytu brakuje mu zaledwie 1,3 proc. Wyjście na nowe szczyty hossy stanowi sygnał do jej kontynuacji. Jego wymowę wzmacniają: rosnący MACD i wskaźnik A/D oraz korzystny układ linii +DI, -DI i ADX. Zdaniem Piotra Neidka, analityka DM mBanku, zasięg ruchu po wybiciu szczytu to strefa 69 000–70 000 pkt. Najbliższe wsparcia to 66 000 i 64 000 pkt.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz