Wrześniowy wybuch cen materiałów przykroi marże deweloperów?

W rynek budowlany z pełną mocą biją skutki pandemii – a to oznacza kolejne podwyżki cen mieszkań. Jak długo firmy będą w stanie przerzucać koszty na klientów?

Publikacja: 05.11.2021 05:16

Wrześniowy wybuch cen materiałów przykroi marże deweloperów?

Foto: Adobestock

Według szacunków Grupy PSB we wrześniu średnie ceny materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu wzrosły w zdumiewającym tempie, o 22 proc. rok do roku – podczas gdy w poprzednich miesiącach wzrost był jednocyfrowy.

– W ciągu trzech kwartałów br. ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu wzrosły średnio o 9,8 proc. rok do roku. Najbardziej podrożały płyty OSB (54 proc.), sucha zabudowa (25 proc.) i izolacje termiczne (24,7 proc.) – mówi Marzena Syczuk, odpowiedzialna za kontakty z mediami w PSB. Podkreśla, że zwyżki to pochodna bezprecedensowych wzrostów cen surowców oraz wzmożenia inwestycji po okresie lockdownu, co zderzyło się z kłopotami z podażą materiałów. Swoje robi też inflacja.

GG Parkiet

– Wzrosty cen materiałów budowlanych są zatem pochodną kłopotów surowcowych, co jeszcze pogłębią podwyżki cen gazu i energii elektrycznej oraz logistyki dostaw i kosztów pracy – podsumowuje Syczuk.

Rentowność pod presją

– Czeka nas kolejna fala windowania cen mieszkań – kwituje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl. – Wpływ samego rynku materiałów budowlanych na wzrost cen nowych mieszkań można oszacować teraz na 6–8 proc. rocznie, ale może być więcej. Do tego dochodzi problem czasowych braków w hurtowniach różnych grup towarowych, co także mocno utrudnia prowadzenie inwestycji i podnosi koszty. Materiałów – inaczej niż gruntów – nie da się kupić na kilkuletni zapas, nie można zabezpieczyć kontraktami terminowymi. Jedyną formą zabezpieczenia się deweloperów jest odpowiednie skalkulowanie cen mieszkań wprowadzanych do oferty na etapie dziury w ziemi. To jeden z kluczowych czynników ponadprzeciętnego ryzyka działalności deweloperskiej, uzasadniającego relatywnie wysokie poziomy marż spółek. Nie da się bowiem cen nowych mieszkań windować w nieskończoność, bo popyt ma zapewne gdzieś ustawioną poprzeczkę akceptacji – a być może już bardzo niewiele do niej brakuje – podsumowuje.

Zdaniem Davida Sharmy, analityka Domu Maklerskiego Trigon, deweloperzy realizujący projekty z własnym generalnym wykonawstwem są bez wątpienia w lepszej sytuacji od innych, mogąc w bardziej elastyczny sposób zarządzać cennikami, co w rezultacie umożliwia mitygowanie kosztów budowy. – Do tej pory deweloperzy byli w stanie przerzucać z nawiązką rosnące koszty na klientów – szacuję, że te koszty wzrosły o kilkanaście procent od początku roku. Jeszcze przez jakiś czas będzie to możliwe – popyt na rynku pierwotnym pozostaje relatywnie mocny, a wąskim gardłem wciąż jest podaż – mówi Sharma. – Nie da się jednak ukryć, że rentowność w przypadku rozpoczynanych inwestycji, szczególnie z półki ekonomicznej i niższej, znajdzie się pod presją, która może być widoczna w wynikach deweloperów.

Duży może więcej

– Rosnące ceny i brak stabilizacji na rynku materiałów budowlanych to trend, do którego już od dłuższego czasu się dostosowujemy. Zdrożały niemal wszystkie materiały: styropian, beton, blachy, materiały wodno-kanalizacyjne, drewno czy filigrany – wylicza Nikodem Iskra, prezes rozważającego IPO Murapolu. – Ważne jest umiejętne zarządzanie projektami tak, aby dostosowując się do warunków i cen rynkowych, utrzymać zainteresowanie klientów i wysoki popyt, przy jednoczesnym realizowaniu zaplanowanej marży. Korzystamy z dużej skali działalności naszej firmy. Realizujemy jednocześnie ponad 20 inwestycji w całej Polsce. Pozwala to na dywersyfikację dostawców i wybieranie optymalnych kosztowo rozwiązań. Ze względu na wielkość realizowanych zamówień mamy również większe możliwości negocjacyjne. Ponadto koncentrujemy wewnątrz grupy wszystkie niezbędne kompetencje, w tym hurtownię materiałów budowlanych – dodaje.

Budownictwo
Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę
Budownictwo
Dla Lokum idą chude lata
Budownictwo
Lokum Deweloper chwali się wynikami i krytykuje system
Budownictwo
Vantage skokowo urósł na rynku najmu instytucjonalnego
Budownictwo
Archicom nastawia się na skokowy wzrost sprzedaży mieszkań
Budownictwo
Archicom chce skokowo zwiększyć sprzedaż mieszkań