Warimpex nie wyklucza dywidendy

I półrocze przyniosło duże papierowe straty, cierpią hotele, ale biurowce trzymają się mocno.

Publikacja: 28.08.2020 12:55

Warimpex nie wyklucza dywidendy

Foto: materiały prasowe

Austriacki deweloper notowany w Wiedniu i Warszawie w I półroczu pogłębił skonsolidowaną stratę netto do 20,5 mln euro wobec 17,7 mln euro w I kwartale. Na ujemny wynik składają się niegotówkowe efekty różnic kursowych i wyceny portfela nieruchomości w I kwartale.

Jak wyglądała działalność czysto operacyjna w czasie lockdownu? Część biurowa zanotowała w I półroczu wzrost przychodów o 15 proc., do 10,6 mln euro dzięki temu, że portfel powiększył się w maju ub.r. o krakowski biurowiec Mogilska 43 Office.

Z powodu pandemii i lockdownu mocno pogorszyła się sytuacja w hotelach. Przychody skurczyły się o 51 proc., do 2,4 mln euro. W samym II kwartale spadek sięgnął 92 proc. rok do roku, do 0,2 mln euro.

W efekcie zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 23 proc., do 7,1 mln euro.

Inaczej niż rok wcześniej wyników nie podbiła sprzedaż nieruchomości. Grupa zaksięgowała też wspomniane straty z wyceny portfela nieruchomości podczas gdy rok wcześniej wynik z tego tytułu był mocno na plusie. W efekcie strata operacyjna wyniosła 9,2 mln euro wobec 16,6 mln euro zysku rok wcześniej.

- Dziś hotele, tak silnie dotknięte kryzysem wywołanym przez koronawirusa, stanowią jedynie 12 proc. naszego portfela. Potwierdza się słuszność decyzji o skoncentrowaniu się na biurowych projektach deweloperskich, ponieważ wszystkie nasze biurowce rozwijają się bardzo stabilnie. – skomentował Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. Grupa buduje biurowce w Polsce, Niemczech i Rosji, pandemia nie wpływa na tempo prac. W Polsce szykowane są kolejne inwestycje biurowe: III faza Mogilskiej i Chopin Office w Krakowie oraz Białystok Offices. W II półroczu deweloper oczekuje uzyskania pozwoleń na budowę dla co najmniej dwóch z tych projektów.

Jeśli chodzi o perspektywy, spółka oczekuje, że łagodzenie restrykcji administracyjnych ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii będzie powoli, ale stale prowadziło do poprawy sytuacji hoteli. Na rynku biurowym spodziewane są dalsze solidne wzrosty.

- W związku ze stabilnym rozwojem nieruchomości biurowych i aktualnymi operacjami refinansowania, zarząd, w ramach bieżącej oceny, rozważa przedyskutowanie z radą nadzorczą m.in. możliwości wypłaty dywidendy – podkreślił Jurkowitsch. W 2019 r. grupa zanotowała rekordowy zysk w wysokości 61,5 mln euro.

Budownictwo
Dla Lokum idą chude lata
Budownictwo
Lokum Deweloper chwali się wynikami i krytykuje system
Budownictwo
Vantage skokowo urósł na rynku najmu instytucjonalnego
Budownictwo
Archicom nastawia się na skokowy wzrost sprzedaży mieszkań
Budownictwo
Archicom chce skokowo zwiększyć sprzedaż mieszkań
Budownictwo
Torpol czeka na przebudzenie inwestycji kolejowych, marże wracają do normy