Deweloperzy: sprzedaż mieszkań w I kwartale

Firmy raportują wyniki za pierwsze trzy miesiące. Czy widać już wpływ koronawirusa? Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco

Aktualizacja: 08.04.2020 11:52 Publikacja: 02.04.2020 10:08

Deweloperzy: sprzedaż mieszkań w I kwartale

Foto: materiały prasowe

Robyg

Notowany na Catalyst deweloper działający w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu, sprzedał 588 mieszkań, o prawie jedną czwartą więcej rok do roku.

- Epidemia koronawirusa była najbardziej nieprzewidywanym zdarzeniem, które ma wpływ na całą gospodarkę – stąd wyniki za I półrocze będą determinowane przez dalszy rozwój tej sytuacji. Mamy nadzieję, że rynek mieszkaniowy nie odczuje większych zmian. Nasze terenowe biura sprzedaży działają w systemie dyżurów i ograniczyły liczbę klientów do umówionych spotkań, umożliwiliśmy klientom zdalne podpisywanie umów rezerwacyjnych – skomentował wiceprezes Eyal Keltsh.

Spółka planuje przekazać klucze do 420 mieszkań wobec około 500 rok wcześniej.

Murapol

Rozważający powrót na Catalyst działający w kilkunastu miastach deweloper sprzedał 846 mieszkań (w tym 666 deweloperskich i przedwstępnych), o 9,9 proc. mniej niż rok wcześniej. W samym I kwartale spółka wprowadziła do sprzedaży 1,1 tys. lokali.

- W I kwartale odnotowaliśmy niższe wyniki sprzedaży względem 2019 r. Po okresie intensywnego wzrostu rynku mieszkaniowego w ostatnich latach spodziewaliśmy się stabilizacji sprzedaży, zakładając w strategii zawieranie 3-3,5 tys. umów rocznie. Można powiedzieć, że z wynikiem za I kwartał mieścimy się w tych ramach. Jednak obecna sytuacja epidemiologiczna jest czynnikiem, przy którym trudno prognozować jak będą wyglądały kolejne kwartały – skomentował Nikodem Iskra, prezes Murapolu. Firma udostępniła klientom możliwość rozmów wideo z doradcami i zdalne podpisywanie umów rezerwacyjnych.

Murapol przekazał klientom 402 mieszkania, o 27 proc. mniej rok do roku.

Ronson Development

Ogólnopolska firma sprzedała 278 mieszkań, o prawie 60 proc. więcej niż rok wcześniej – Wyniki sprzedaży mieszkań w marcu i w całym I kwartale były jednymi z najlepszych w historii spółki. Głównie przyczynił się do tego nasz warszawski projekt Ursus Centralny. Na początku marca uzyskaliśmy pozwolenie na II drugiego etapu tej inwestycji, co umożliwiło nam zawieranie umów deweloperskich z klientami. Jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, 100 mieszkań w tym etapie objętych było umowami rezerwacyjnymi, ponad 80 proc. z nich zostało już skonwertowanych na umowy deweloperskie – mówi cytowany w komunikacie Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona. - Obserwujemy niezmiennie dużą aktywność na naszej stronie internetowej, niemniej, w związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się, po bardzo dobrym I kwartale, spodziewamy się wyhamowania tempa sprzedaży w najbliższych dwóch miesiącach – przyznaje.

Firma nie notuje opóźnień na budowach, prowadzi zgodnie z planem przygotowania do uruchomienia w tym roku siedmiu projektów na ponad 900 lokali, ale terminy rozpoczynania robót będą uzależnione od warunków rynkowych.

Ronson przekazał klucze do 387 mieszkań – to nowy kwartalny rekord. Do tego 234 lokale pochodziły z projektu City Link III z bardzo wysoką marżą brutto ze sprzedaży: 39 proc.

Marvipol Development

Warszawsko-trójmiejski deweloper sprzedał 112 lokali, co oznacza 63-proc. spadek rok do roku i 45-proc. kwartał do kwartału. „Wprowadzenie w Polsce na początku marca stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii miało negatywny wpływ na wolumen sprzedaży i przekazań w marcu" – napisała firma w komunikacie, ale nie podała wyników za sam ostatni miesiąc I kwartału.

Wartość sprzedanych lokali wyniosła 71,9 mln zł, o 54 proc. mniej niż rok wcześniej.

Marvipol przekazał klucze do 72 mieszkań, to o 57 proc. mniej niż w I kwartale 2019 r. Wartość wydanych lokali wyniosła 38,4 mln zł, o 26 proc. mniej rok do roku.

Dom Development

Budująca w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu grupa sprzedała 815 mieszkań, o 12 proc. mniej rok do roku. Zarząd zaznacza, że to wynik zbliżony do budżetowanego, co tworzy wrażenie spokojnego początku roku – do czasu pojawienia się w Polsce wirusa na początku marca. Dom Development nie podał jednak, jak sprzedaż wyglądała w samym marcu.

Firma nie zamknęła biur sprzedaży, umożliwia zawierania umów rezerwacyjnych online, wydawanie lokali idzie sprawnie, a budowy prowadzone są w normalnym tempie. Dom Development zaznacza, że ma dobrą sytuację finansową (dużo gotówki, niskie zadłużenie netto), a zarząd ma doświadczanie w prowadzeniu spółki w czasie kryzysu (2001 i 2008-2009).

Firma przekazała klucze do 549 lokali, o 55 proc. mniej niż rok wcześniej.

Archicom

Ogólnopolski deweloper sprzedał 293 mieszkania, o prawie 28 proc. mniej niż rok wcześniej, to równie niski wynik co w ostatnim kwartale 2019 r.

Archicom przekazał klucze do 502 mieszkań, to ponad trzy razy tyle, co rok wcześniej.

Develia

Ogólnopolski deweloper znalazł nabywców na 311 lokali, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Firma zaznacza, że w tym czasie zawarto również 277 umów rezerwacyjnych.

Develia wydała w I kwartale 421 mieszkań wobec 1,16 tys. rok wcześniej.

- Na początku roku obserwowaliśmy wzmożone zainteresowanie klientów szukających mieszkań dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych. W okresie styczeń-luty odnotowaliśmy rekordową liczbę zapytań. Spadek zainteresowania był widoczny od marca, co jest zgodne z trendem rynkowym i jest to niewątpliwie wywołane przez sytuację związaną z korona wirusem. Rozumiemy, że część klientów decyzję o zakupie mieszkania odkłada w czasie – mówi cytowany w komunikacie Michał Hulbój, p.o. prezesa Develii. Spółka wprowadziła podpisywanie umów rezerwacyjnych online. W I kwartale umów rezerwacyjnych zawarto o 79 proc. więcej niż rok wcześniej.

Inpro

Budujący w Trójmieście deweloper zwiększył sprzedaż o 2,2 proc., do 190 mieszkań. Firma podkreśla, że na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji związanej z korona wirusem, ale z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki, nie może w sposób jednoznaczny określić skutków dla spółki.

Deweloper przekazał klientom 167 lokali, ponad trzy razy tyle, co rok wcześniej – to efekt opóźnienia administracyjnego i przesunięcia na ten rok wydawania lokali z osiedla Azymut.

Lokum Deweloper

Działająca we Wrocławiu i Krakowie spółka sprzedała zaledwie 47 mieszkań, o 47 proc. mniej niż rok wcześniej. Mocny spadek wynikał z problemów administracyjnych z uruchamianiem nowych inwestycji, przypomnijmy że w IV kwartale 2019 r. deweloper podpisał zaledwie 33 umowy.

Firma przekazała klientom 253 mieszkania, o 51 proc. więcej rok do roku.

Na koniec marca w ofercie Lokum było 700 lokali.

Echo Investment

Ogólnopolski deweloper zwiększył sprzedaż o prawie 14 proc., do 399 lokali. W samym marcu podpisał 84 umowy, o 21 proc. mniej rok do roku. Spółka jednocześnie rezygnuje z podawania wyników sprzedaży co miesiąc, podobnie jak inni będzie raportować dane kwartalne.

Echo przekazało klientom 190 mieszkań, ponad osiem razy tyle, co rok wcześniej. 108 wydano w samym marcu.

Budimex Nieruchomości

Spółka córka Budimeksu sprzedała 541 lokali, nieco ponad dwa razy tyle, co rok wcześniej.

Deweloper wydał klucze do 4 lokali wobec 601 rok wcześniej – wynika to po części z innego niż w 2019 r. kalendarza robót, ale także wprowadzonych w połowie marca ograniczeń związanych z wprowadzeniem na terenie kraju stanu epidemicznego. Niemniej w całym 2020 r. Budimex Nieruchomości spodziewa się przekazać mniej więcej tyle lokali, ile planował – czyli około 1,25 tys.

Victoria Dom

Notowana na Catalyst spółka sprzedała, bazując wyłącznie na warszawskim rynku, 593 lokale ustanawiając kwartalny rekord. To także wzrost o 62 proc. rok do roku. W samym marcu deweloper zawarł z klientami 189 umów deweloperskich i płatnych rezerwacyjnych: w ostatnich dwóch tygodniach tegoż miesiąca widoczne było spowolnienie w biurach sprzedaży.

W grudniu deweloper nastawiał się na osiągniecie w 2020 r. pułapu 2 tys. lokali (byłby to wzrost o 27 proc.). – Z ostrożnością podchodzimy do wprowadzania nowych projektów. Tempo będzie zależało od sytuacji na rynku, popytu, ale również od polityki banków. Zauważamy, że banki zaostrzają kryteria przyznawania pożyczek, liczenia zdolności kredytowej, podnoszą marże – skomentował Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victorii. Zdaniem menedżera, trudno jeszcze przewidzieć wpływ pandemii na rynek, ale nieuniknione wydaje się spowolnienie sprzedaży oraz spadek podaży lokali. W efekcie ceny powinny pozostać stabilne lub lekko rosnąć.

Victoria nie odnotowuje problemów na budowach, spodziewa się przekazywania mieszkań zgodnie z planem.

Atal

Działająca w siedmiu aglomeracjach grupa sprzedała 762 mieszkania, o prawie 8 proc. więcej niż rok wcześniej. W styczniu zawarła 269 umów, w lutym 253, a w marcu 240.

Zarząd podkreśla, że na razie nie będzie weryfikować celu sprzedaży na cały rok – zrobi to, kiedy pandemia się zakończy. Deweloper spodziewał się sprzedaży zbliżonej do ubiegłorocznej, czyli 3,2 tys. lokali.

„Obecnie jest za wcześnie na właściwą ocenę sytuacji oraz prognozowanie potencjalnych zagrożeń dla gospodarki. Trudno bowiem przewidzieć wszystkie możliwe skutki oraz czas, w jakim koronawirus będzie wpływał na znajdujący się dotychczas w wysokiej fazie aktywności rynek nieruchomości" – czytamy w komunikacie.

Vantage Development

Wrocławski deweloper sprzedał 205 mieszkań, o prawie 35 proc. więcej niż rok wcześniej. Notowana na Catalyst firma nie podała szczegółów. Po niedawnym przejęciu przez TAG Immobilien Vantage będzie odchodzić od sprzedaży mieszkań i budować portfel lokali na wynajem.

Budownictwo
Echo po konferencji: trzy czwarte biznesu ma stanowić sektor living
Budownictwo
Echo wierzy w szeroko pojętą mieszkaniówkę
Budownictwo
Dla Lokum idą chude lata
Budownictwo
Lokum Deweloper chwali się wynikami i krytykuje system
Budownictwo
Vantage skokowo urósł na rynku najmu instytucjonalnego
Budownictwo
Archicom nastawia się na skokowy wzrost sprzedaży mieszkań