Budownictwo

Herkules mówi o podwojeniu zysku

Firma wynajmująca dźwigi jest spokojna o tegoroczną poprawę wyników. Chce przeprowadzić akwizycje i sprzedać zbędne aktywa.
Foto: GG Parkiet

– Pomimo pogorszenia wyników w I kwartale nadal naszą ambicją na cały rok jest zwiększenie przychodów o 15 proc. Dotychczasowe wyniki, łącznie z kwietniem, są zgodne z naszym wewnętrznym budżetem. W II kwartale spodziewamy się już widocznej poprawy rezultatów – mówi Grzegorz Żółcik, prezes Herkulesa. W I kwartale 2014 r. przychody grupy spadły o 7,7 proc., do 19,9 mln zł. Zysk operacyjny i netto skurczyły się po około 80 proc., odpowiednio do 0,6 mln zł i 0,15 mln zł.

– Nadal liczę, że w całym roku podwoimy wynik netto wobec 2013 r., kiedy wyniósł 3,7 mln zł. Moim zdaniem to dość konserwatywne i bezpieczne założenie – dodaje prezes. Przypomina, że wynik netto spółki w 2013 r. obciążył odpis aktualizujący należności w kwocie 1,3 mln zł w związku ze sporem sądowym ze Strabagiem. – Gdyby nie to zdarzenie jednorazowe, mielibyśmy w 2013 r. 5 mln zł zysku netto, więc wzrost w tym roku do 6–7 mln zł nie wydaje się aż tak ambitnym zadaniem – wyjaśnia Żółcik. Jego firma odczuwa ożywienie na rynku budowlanym zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i biurowo-handlowym. – Średnie wykorzystanie naszego potencjału w 2013 r. wyniosło 54 proc. Teraz sięga 80 proc., czyli jest bliskie poziomu optymalnego. Chcemy utrzymać tę wartość w całym roku. Udaje nam się trochę podnosić ceny – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
TYLKO TERAZ zamów subskrypcję TANIEJ O VAT i czytaj bez ograniczeń!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz