Biznes i sport

Olimpijski szacunek dla budżetu

Paryż w 2024 roku i Los Angeles w 2028 roku będą gospodarzami letnich igrzysk olimpijskich. Na organizację największej imprezy sportowej świata mają wydać mniej niż poprzednicy.

Olimpiada w Paryżu ma dać krajowi od 5,3 mld do 10,7 mld euro wpływów.

Foto: Archiwum

Igrzyska olimpijskie nie są dobrym biznesem dla miast i państw gospodarzy. Gdyby wziąć do ręki kalkulator i dokonać rachunku zysków i strat, okazuje się, że zawsze wydatki przewyższają wpływy. Kac po igrzyskach jeszcze bardziej dokucza, kiedy organizatorzy państwo albo samorząd spłacają długi, nie ma pomysłu na to, co zrobić z obiektami, na których rozgrywano zawody w mniej popularnych dyscyplinach, i pojawiają się doniesienia, że sposobem na zdobycie praw do igrzysk były łapówki.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski chciał zerwać z tą praktyką – złego zarządzania igrzyskami, rozdętym ponad miarę budżetem, nie wspominając o korupcji. Zbyt wiele stracił na tym wizerunek ruchu olimpijskiego. Paryż i Los Angeles mają dać przykład nowego podejścia do organizacji największej na świecie imprezy sportowej.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz