Jak podkreśla firma, decyzja o obniżeniu prowizji jest podyktowana chęcią budowania długofalowych relacji ze wszystkimi klientami oraz wyjścia naprzeciw ich oczekiwaniom. – Z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że od marca do maja liczba nowych rachunków maklerskich zwiększyła się o niemal 52 tys. Obserwujemy, że część nowych inwestorów poszukuje bardziej kompleksowej oferty niż w tradycyjnych domach maklerskich, dostępu do zagranicznych akcji, nowoczesnej platformy transakcyjnej, darmowych wykresów live na platformie, a nie w dodatkowym serwisie, do którego trzeba się osobno logować, czy wsparcia 24 h na dobę pięć dni w tygodniu. Oferta prawdziwych akcji w XTB to wszystko oferuje, natomiast dla niektórych inwestorów stawka prowizji minimalnej jest kryterium numer jeden, dlatego zdecydowaliśmy się ją obniżyć – wskazuje Jakub Paturalski, dyrektor XTB. Procentowa prowizja dotycząca rynku polskiego w XTB wynosi z kolei 0,2 proc. Firma oferuje też dostęp do rynków zagranicznych. Klienci mogą handlować akcjami i funduszami ETF z 16 światowych giełd. Prowizja na rynku amerykańskim czy też niemieckim wynosi 0,12 proc., a wartość stawki minimalnej to 10 dolarów/euro.

Walka o klientów, którzy znowu łaskawszym okiem patrzą na inwestycje giełdowe w ostatnich tygodniach znów więc nabrała rumieńców. Brokerzy wprowadzają kolejne rozwiązania, które z jednej strony mają ułatwiać sam proces wejścia na rynek, ale też wdrażają narzędzia, które mają pomóc w poruszaniu się po nim.

Coraz powszechniejsze staje się chociażby całkowicie zdalne otwieranie rachunków maklerskich. Opcję taką wprowadziły m.in. DM BDM, DM BOŚ, BM mBanku oraz Noble Securities, a kolejni brokerzy otwarcie przyznają, że rozważają lub już pracują nad taką opcją. W ofercie brokerów można znaleźć także nowe rozwiązania, jak chociażby wyszukiwarki tematów inwestycyjnych. Opcję taką, dedykowaną rynkowi polskiemu, wprowadziło niedawno BM Alior Banku. Z kolei BM mBanku oraz DM BOŚ uruchomiły wyszukiwarkę, która ułatwia inwestorom odnalezienie interesujących ich instrumentów na rynkach zagranicznych. PRT