DM BOŚ pierwszy na rynku rolnym

Dom Maklerski BOŚ jako pierwszy został dopuszczony do działania na pilotażowej giełdzie rolnej, prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii

Publikacja: 23.03.2020 14:45

DM BOŚ pierwszy na rynku rolnym

Foto: Fotorzepa, Guzik Piotr

Chodzi o wielokrotnie opisywany przez Parkiet projekt warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, która na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa opracowała w ciągu dwóch lat i wreszcie uruchomiła w marcu giełdowy rynek rolny w ramach projektu Platformy Żywnościowej.

Jak informowaliśmy, przed pierwszą sesją, która odbyła się 11 marca, żadnemu z trzech domów maklerskich, działających na TGE, nie udało się dokończyć formalności. Dziś GPW informuje, że 18 marca pierwszy ukończył je – DM BOŚ, który może już jako członek Rynku Towarów Rolno-Spożywczych świadczyć usługi pośrednictwa w zawieraniu i rozliczaniu transakcji w zakresie obrotu pszenicą. Do dziś odbyły się już dwie sesje (w dwie kolejne środy, 11 i 18 marca), jednak nie zrealizowano na niej jeszcze ani jednej transakcji.

– Projekt uruchomienia giełdowego rynku rolnego był jedną z naszych najważniejszych inicjatyw strategicznych. Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia trwa okres pilotażu, podczas którego koncentrujemy się na przyłączaniu uczestników rynku – autoryzowanych magazynów oraz domów maklerskich. Witamy DM BOŚ na pokładzie i cieszymy się na dalszą współpracę – mówi Marek Dietl, prezes GPW, cytowany w komunikacie.

Prezes domu maklerskiego wierzy, że ugruntuje to ich pozycję w świadczeniu usług w obszarze rynków towarowych. - Jesteśmy aktywnym biurem na rynkach towarowych. Od wielu lat uczestniczymy w kształtowaniu się mechanizmów giełdowego obrotu energią elektryczną, gazem ziemnym i prawami majątkowymi, z roku na rok umacniając swoją pozycję. Dlatego też liczymy na rozwój tego nowego segmentu rynku – mówi Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ.

Podstawą dla działania RTRS jest właśnie GPW, Izba Rozliczeniowa (IRGiT) i sieć kilkunastu magazynów oraz domy maklerskie.

Jak pisaliśmy pod koniec lutego, na początku będą zawierane najprostsze transakcje spotowe, rozliczane w ciągu kilku dni od sesji, w przyszłości mają zostać wprowadzone również kontrakty terminowe. – Zaczynamy od transakcji spotowych, w planach mamy aukcje i transakcje terminowe, ale też rozszerzenie oferty o rzepak, koncentrat jabłkowy, cukier, mleko w proszku – mówił Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Pilotaż umożliwi też organizację aukcji, warunkiem będzie zapewnienie co najmniej 250 ton pszenicy, jednak dopiero testy wskażą, na które usługi jest faktycznie zapotrzebowanie.

Biura maklerskie
W XTB można obserwować już innych inwestorów
Biura maklerskie
Marcin Wlazło, BM Pekao: Stawiamy na długoterminowy wzrost
Biura maklerskie
Konferencja IDM. Znów padły piękne słowa. Czas na czyny
Biura maklerskie
Goldman Sachs wciąż kluczowym graczem na GPW
Biura maklerskie
Saxo Bank: więcej klientów, mniejszy zysk
Biura maklerskie
BM Banku Handlowego wierzy nadal w instytucje