Piotr Teleon: CDM Pekao pracuje nad doradztwem inwestycyjnym

Gościem Przemysława Tychmanowicza w Parkiet TV był Piotr Teleon, nowy prezes CDM Pekao.

Aktualizacja: 24.04.2018 17:37 Publikacja: 24.04.2018 17:34

Piotr Teleon: CDM Pekao pracuje nad doradztwem inwestycyjnym

Foto: parkiet.com

Od niedawna jest pan prezesem CDM Pekao. Jaka jest pana wizja biznesu maklerskiego?

Mamy duże tradycje, natomiast chcemy się zmieniać. Dla nas najważniejsze jest budowanie długoterminowych relacji z naszymi klientami. Chcemy to zrobić poprzez dostarczanie naszym klientom szerokiej oferty produktów. Trzeba jednak też pamiętać, że te produkty podlegają weryfikacji naszego biura analiz, przeglądamy je i staramy się dostarczać takie rozwiązania, które z jednej strony zapewniają wyższą stopę zwrotu niż tradycyjne produkty bankowe, z drugiej strony są na tyle bezpieczne, że ograniczają ryzyko również naszej instytucji. Kolejna rzecz, na którą chcemy postawić, to rozwój technologii.

No właśnie. Kilka miesięcy temu Piotr Kozłowski związany z częścią maklerską grupy Pekao w Parkiet TV mówił o nowej platformie transakcyjnej. Na jakim etapie jest ten projekt?

Dokręcamy ostatnie śrubki. Pracujemy nad platformą od wielu miesięcy. Myślę, że jest to przełomowy projekt na rynku polskich domów maklerskich. Braliśmy przykłady z najlepszych, analizowaliśmy również rynek forex i staramy się wdrożyć rozwiązanie, które pozwoli klientowi w jednym miejscu zarządzać inwestycjami.

Ta platforma będzie dedykowana inwestorom początkującym czy tylko tym bardziej zaawansowanym?

Platforma jest uniwersalna. Przygotowaliśmy różne profile dla klientów na różnym stopniu zaawansowania. Natomiast jest to z pewnością produkt dla tych, którzy aktywnie chcą inwestować w ciągu dnia, obserwować rynek. Dla osób, które z kolei bardziej korzystają z rozwiązań funduszowych, mamy inne narzędzia.

Czy ta platforma będzie dotyczyła tylko rynku polskiego czy też będzie można na niej handlować również na rynkach zagranicznych?

W pierwszym etapie, jeśli chodzi o informacje, które będą się pojawiały na platformie, będą one dotyczyły przede wszystkim rynku polskiego. Natomiast istnieje również możliwość zawierania transakcji na rynkach zagranicznych za pomocą tej platformy. Jeżeli bowiem chodzi o rynki zagraniczne, to uważamy, że ten produkt powinien być tak samo dostępny jak rynek polski dla naszych klientów.

Kiedy więc można spodziewać się debiutu nowego rozwiązania?

W maju planujemy ruszyć z wersją pilotażową, natomiast w czerwcu chcielibyśmy udostępnić platformę wszystkim klientom.

CDM Pekao to także biznes maklerski oparty na tradycyjnych punktach obsługi klienta. Nie tak dawno mówiło się, że mocno ograniczycie sieć sprzedaży. Jak sprawa wygląda obecnie?

W najbliższym czasie nie planujemy żadnych zmian. Oczywiście analizujemy i patrzymy na rentowność naszych POK-ów. Wydaje mi się jednak, że rynek na przestrzeni lat na tyle się zmienił, że bezpośrednia obsługa klienta też jest bardzo potrzebna. Mamy coraz bardziej zaawansowane produkty, potrzebujemy wsparcia edukacyjnego dla klientów i punkty obsługi klienta – nie wiem, czy w takiej formie jak teraz – zawsze będą potrzebne.

Większość handlu odbywa się jednak w internecie...

To prawda. Młodzi klienci skłaniają się do internetu, natomiast też są klienci bardziej zamożni, którzy potrzebują wsparcia. Też m.in. dlatego pracujemy nad wdrożeniem doradztwa inwestycyjnego. Ten produkt potrzebuje wsparcia naszego pracownika.

Skoro pan już zdradził, że pracujecie nad doradztwem inwestycyjnym, to muszę zapytać: na jakim etapie są te prace?

Ruszyliśmy już z pierwszymi testami i planujemy tę usługę wdrożyć po wakacjach.

Czy usługa ta będzie wiązała się z koniecznością zatrudnienia nowych osób?

Jest to robione we współpracy z bankiem i jeśli chodzi o know-how, to wykorzystujemy podobne pomysły.

Każdej zmianie prezesa towarzyszy pytanie, co z pozostałymi pracownikami. Jak to będzie w CDM Pekao? Planuje pan rewolucję kadrową?

Rewolucji kadrowej raczej nie będzie. Pracuję z bardzo dobrym zespołem. Rynek się zmienia, być może jakieś zmiany będą potrzebne, natomiast uważam, że mamy fajny zespół, który może sporo namieszać na tym rynku.

Kolejny głośny temat to integracja biznesów maklerskich w grupie Pekao. Mamy CDM Pekao, DM Pekao, Pekao IB oraz DI Xelion. Czy w tym obszarze możliwe są zmiany?

Można się spodziewać zmian. Trudno mi natomiast powiedzieć, jaki to będzie układ. Trwają w tej chwili analizy na ten temat. W tym momencie nie znamy terminu ani też ostatecznego rozwiązania.

W którym kierunku idą te rozważania?

Jeśli chodzi o moją opinię, to uważam, że połączenie powinno nastąpić w strukturze banku. W ostatnich latach widzimy, że jest taki kierunek na rynku. Takie rozwiązania funkcjonują też na rynkach zachodnich. Myślę, że uzupełnienie oferty bankowej o produkty inwestycyjne jest właściwym kierunkiem.

Spójrzmy teraz trochę szerzej na rynek. Jak pan ocenia ostatnią aktywność inwestorów indywidualnych, z których przecież CDM Pekao żyje?

Aktywność na rynku klientów indywidualnych w porównaniu z początkiem ubiegłego roku spadła. Trudno oceniać, czy to był wynik regulacji czy też aktualnej sytuacji na rynku. Myślę, że złożyło się na to kilka czynników. Faktem natomiast jest, że nasi klienci poszukują nie tylko typowo rynkowych produktów, jak akcje i obligacje, ale również bardziej zaawansowanych produktów. Dostrzegam też przejście części klientów do produktów o strukturze funduszowej. Mam natomiast nadzieję, że na giełdzie będziemy obserwowali jeszcze większy ruch i klient indywidualny też tam zaistnieje.

Biura maklerskie
W XTB można obserwować już innych inwestorów
Biura maklerskie
Marcin Wlazło, BM Pekao: Stawiamy na długoterminowy wzrost
Biura maklerskie
Konferencja IDM. Znów padły piękne słowa. Czas na czyny
Biura maklerskie
Goldman Sachs wciąż kluczowym graczem na GPW
Biura maklerskie
Saxo Bank: więcej klientów, mniejszy zysk
Biura maklerskie
BM Banku Handlowego wierzy nadal w instytucje