Jak przewiduje S&P Global Ratings , prawdziwy test jakości aktywów bazowych banków nastąpi w 2021 r., gdy środki wsparcia zaczną powoli wygasać. Stopniowy koniec fiskalnych i monetarnych środków wsparcia oraz wygaśnięcie moratoriów zadłużenia i programów restrukturyzacyjnych ujawni rzeczywisty wpływ szoku Covid-19 na pożyczkobiorców banków. Ten szok może w niektórych przypadkach zostać zaostrzony przez większą dźwignię korporacyjną i zmiany strukturalne, które przyspieszyła pandemia - na przykład w segmentach sektora nieruchomości. Pozytywnie, wzmocnione bilanse banków wchodzące w ten okres szoku gospodarczego, proaktywne tworzenie rezerw na straty kredytowe w 2020 r. oraz oczekiwanie, że władze publiczne będą ostrożnie postępować przy wycofywaniu wsparcia, pozwalają zdecydowanej większości banków z ufnością zmierzyć się z nadchodzącym testem jakości aktywów. Po 2021 r. stawki, które wydają się być niższe przez dłuższy czas, nowe formy konkurencji, ciągła potrzeba inwestowania w transformację cyfrową, aby sprostać zmieniającym się preferencjom klientów i ujednolicić ich długoterminową strukturę kosztów, prawdopodobnie nadal będą obniżać rentowność perspektywy pomimo regionalnych niuansów. Czynniki ESG będą również prawdopodobnie zyskiwać na znaczeniu dla banków i ich organów nadzorczych, zarówno jako potencjalne źródło ryzyka, jak i szansa na rozwój. Te względy znajdują odzwierciedlenie w około jednej trzeciej ratingów banków, które obecnie mają negatywną perspektywę.

Zasadniczo poprawiające się otoczenie gospodarcze przewidywane na 2021 r. oznacza, że ??trendy ratingów wielu klas aktywów są klasyfikowane jako „stabilne do ujemnych", z co najmniej „nieco słabszymi" trendami dotyczącymi zabezpieczeń w większości klas aktywów w różnych regionach. Główny negatywny składnik trendu ratingowego dla niektórych klas aktywów odzwierciedla dwa rodzaje ryzyka:

- środki powstrzymujące Covid-19 w dalszym ciągu odczuwają negatywny wpływ na niektóre branże, które następnie wpływają negatywnie na niektóre klasy aktywów; lub

- potencjalnie wyższy poziom kredytowych zawieszeń restrukturyzacyjnych/wakacyjnych w czwartym kwartale 2020 r. oraz w pierwszej połowie 2021 r., w połączeniu z wysokim odsetkiem tych pożyczek, które nie mogą wznowić pierwotnych spłat po zakończeniu okresu wstrzymania/spłaty, wpływający na inne klasy aktywów.

W 2021 r. klasy aktywów najbardziej wrażliwych na wpływ Covid-19 to komercyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką (CMBS), zabezpieczone zobowiązania kredytowe (CLO), niektóre papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką mieszkaniową (RMBS), niektóre papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ABS) i niektóre strukturyzowane sektory finansowania w Ameryce Łacińskiej. Zarówno w przypadku CMBS w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie, głównymi typami nieruchomości najbardziej dotkniętymi są zarówno nieruchomości handlowe, jak i hotelowe. Ponadto w dalszym ciągu obecne będą ryzyka związane z nieruchomościami biurowymi w CMBS, ponieważ niedawny wzrost trendów pracy zdalnej jest czynnikiem negatywnym. W przypadku amerykańskich i europejskich CLO kluczowe ryzyko na 2021 r. wiąże się z możliwością znacznego wzrostu obniżenia ratingu przedsiębiorstw i niespłacania kredytów korporacyjnych, które skutkują dalszymi negatywnymi ocenami w tej klasie aktywów. Ryzyko spadku globalnego finansowania strukturalnego byłoby powiązane ze scenariuszem, w którym prognozowane warunki gospodarcze znacznie by się pogorszyły w 2021 r. w porównaniu z obecnym makroekonomicznym scenariuszem bazowym, zwiększając presję na zabezpieczenia i trendy ratingowe dla wielu klas aktywów.