Komisja Nadzoru Finansowego chce, aby bufor innej instytucji o znaczeniu systemowym (OSII, other systemically important institutions) dla mBanku wzrósł do 0,75 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko z 0,50 proc. obowiązującego obecnie. KNF zwróciła się do Komitetu Stabilności Finansowej o wydanie opinii w sprawie zmiany wysokości tego bufora. Ostateczna decyzja zostanie wydana przez KNF po zajęciu stanowiska przez KSF (dotychczasowa praktyka pokazuje, że była to formalność i KSF się zgadzał z propozycjami KNF).

mBank, czwarty co do wielkości aktywów bank w Polsce i piąty pod względem zysków, rok temu skorzystał na zmniejszeniu przez KNF bufora OSII do 0,50 proc. z 0,75 proc. poprzednio, wtedy odczuł ulgę kapitałową rzędu 170 mln zł, teraz „koszt" ten powinien być większy że względu na rosnący bilans i aktywa ważone ryzykiem banku. Wciąż jednak jest stosunkowo niewielki biorąc pod uwagę warte 15,7 mld zł kapitały mBanku.

O zakwalifikowaniu na listę OSII i wysokości bufora decyduje głównie skala banku, w mniejszym stopniu inne czynniki, takie jak złożoność banku, wzajemne powiązania, działalność transgraniczna. KNF raz w roku, zwykle latem, dokonuje przeglądu listy banków uznawanych za OSII i wysokości ich buforów z tego tytułu, zatem prawdopodobnie inne banki będą niebawem także informować o tych sprawach. Maksymalna wysokość tego bufora to 2 proc., PKO BP, największy bank w Polsce, ma 1 proc.