We wtorek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Millennium, w którym uczestniczyło 216 akcjonariuszy reprezentujących 78,5 proc. udziału w kapitale zakładowym, zatwierdziło połączenie Banku Millennium z Euro Bankiem (głównym akcjonariuszem tego siódmego co do wielkości aktywów banku w Polsce jest portugalski BCP mający 50,1 proc. akcji).

— Z zadowoleniem przyjąłem fakt, że akcjonariusze zaakceptowali plan połączenia banków. To, po akwizycji Euro Banku, kolejny ważny krok w realizacji strategicznych założeń Banku Millennium. Jako organizacja sprawdziliśmy się w skutecznej realizacji strategii przyspieszonego wzrostu organicznego i innowacyjności, po fuzji oczekujemy korzyści wynikających z efektu skali i jeszcze efektywniejszej obsługi połączonej bazy klientów – mówi Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium. Dodaje, że przyśpieszenie wzrostu banku przez akwizycję i połączenie postrzega jako wkład Millennium w istotną dla sektora finansowego w Polsce stabilność i rynkową dojrzałość.

Millennium od początku czerwca konsoliduje EuroBank. Aktywa grupy na dzień koniec czerwca osiągnęły 93,67 mld zł, co oznacza wzrost o 28,9 proc. w porównaniu rok do roku i kwartalnie o 13,9 proc., głównie dzięki przejęciu uzgodnionemu na początku listopada 2018 r. Za wszystkie akcje Euro Banku, kupione od francuskiego Societe Generale, Millennium zapłacił gotówką 1,83 mld zł, więc obyło się bez emisji akcji. Także we wtorek została podjęta stosowna uchwała walnego zgromadzenia Euro Banku. Połączenie stanie się skuteczne w dniu dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez sąd właściwy miejscowo dla siedziby Banku Millennium, co musi być poprzedzone decyzją KNF w sprawie zezwolenia na połączenie oraz na zmiany Statutu Banku Millennium.

Co dalej? Celem jest dokonanie prawnego połączenia banków 1 października tego roku. Będzie to tzw. Fuzja prawna – oba banki będą miały jednego właściciele i  będą jednym podmiotem prawnym, ale wciąż występować będą pod dwiema markami i działać na dwóch systemach. Kolejny cel to fuzja operacyjna zaplanowana już miesiąc później (tak szybkie działanie jest rzadkie w bankowości, bo zwykle operacyjne połączenia przeprowadzano wiele miesięcy po prawnych, wyjątkiem jest Santander Bank Polska, który od razu połączył prawnie i operacyjnie przejętą część detaliczną Deutsche Banku Polska). Wtedy będzie już jedna marka - Millennium (Euro Bank zniknie z rynku) – i rozpocznie dizę codzienna działalnośc operacyjna jako jeden bank, ze wspólną ofertą produktową, systemem, siecią oddziałów.