To główne wnioski płynące z ankiety Narodowego Banku Polskiego przedstawione w kwartalnym raporcie "Sytuacja na rynku kredytowym". W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw banki w II kwartale utrzymały na dotychczasowym poziomie kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw. Dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) kryteria kredytowania krótkoterminowego nie zostały zmienione, a długoterminowego zostały złagodzone przez pojedyncze banki. Na III kwartał, podobnie jak w kilku poprzednich kwartałach, banki nie planują wprowadzenia istotnych zmian standardów kredytowania dużych przedsiębiorstw (dla krótko- i długoterminowych kredytów). W przypadku krótko- i długoterminowych kredytów dla sektora MŚP banki ponownie zamierzają łagodzić politykę kredytową. Według NBP prognozy co do zmian popytu są nadal optymistyczne. Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw oraz krótko- i długoterminowe kredyty dla sektora MŚP.

W przypadku kredytów mieszkaniowych w II kwartale banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, choć ich opinie były zróżnicowane – 39 proc. banków złagodziło kryteria, a 21 proc. zaostrzyło. Zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. podniosły marżę dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem i obniżyły wymagania co do udziału własnego kredytobiorcy w inwestycji. Niemal równe grupy banków w przeciwstawny sposób zmieniły marżę kredytową, część z nich ją podniosła, a część obniżyła. Według NBP prognozowane zmiany kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2021 r. w grupie analizowanych banków nie są istotne, choć oczekiwania poszczególnych banków są rozbieżne (14 proc. banków planuje zaostrzenie, a 12 proc. złagodzenie polityki kredytowej). Banki mają podzieloną opinię co do kierunków zmian popytu w kolejnym kwartale, choć nieznacznie przeważa oczekiwanie dalszego utrzymania się trendu wzrostowego.

W zakresie kredytów konsumpcyjnych w II kwartale banki złagodziły politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Decyzje poszczególnych banków były jednak zróżnicowane – w 27 proc.

banków klienci mogli zaciągnąć kredyt konsumpcyjny przy nieznacznie zaostrzonych, a w 36 proc. nieznacznie złagodzonych wymogach w porównaniu z I kwartałem 2021 r. Zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. W III kwartale oczekują utrzymania się optymistycznych perspektyw dla rynku kredytów konsumpcyjnych. Zamierzają kontynuować łagodzenie kryteriów polityki kredytowej, a także prognozują dalszy wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych banków. NBP podał, że uzyskane odpowiedzi mogą nie uwzględniać stanowiska innych pionów banku niż pion kredytowy. Przeprowadzono ją na początku lipca wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88 proc.