Banki

Getin Holding: Lepiej za granicą

Za sprawą słabszych wyników Idea Banku w Polsce, głównego aktywa Getin Holdingu, jego zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kwartale 2017 r. wyniósł 25,8 mln zł wobec 91 mln zł w III kwartale. Głównym powodem słabszych rezultatów był kwartalny spadek przychodów o 43 proc., do 308 mln zł. Koszty działania też zmalały, ale nie aż tak szybko, bo o 12 proc., odpisy kredytowe spadły o 43 proc.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W całym 2017 r. zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej spadł o 28 proc., do 183 mln zł (na koniec grudnia suma bilansowa grupy wyniosła 28 mld zł i była wyższa o 9 proc. niż rok wczesniej). Również tu powodem pogorszenia zysku był duży spadek wyników Idea Banku Polska, pogorszył się też zysk MW Trade. Za to zagraniczne spółki w większości poprawiły wyniki i każda z nich zanotowała dodatni rezultat netto.

Segment usług bankowo-windykacyjnych na Ukrainie w 2017 r. miał 10,5 mln zł zysku wobec 4,3 mln zł straty w 2016 r. Biznes bankowy na Białorusi miał 25,1 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 61 proc. (pomógł wzrost skali i spadek kosztów ryzyka). Wynik netto podmiotów wchodzących w skład segmentu usług leasingowo-finansowych w Rosji wyniósł 10,7 mln zł wobec minus 4,6 mln zł w 2016 r. (m.in. dzięki niższym rezerwom i wyższej marży). Gorzej poradził sobie segment usług bankowo-leasingowych w Rumunii, który mimo sporego wzrostu dochodów miał w 2017 r. tylko 10,7 mln zł zysku netto, co stanowi spadek o 29 proc. Wynik został obciążony dużą zwyżką rezerw, mimo zwiększenia skali pogorszył się też wynik prowizyjny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz