Banki

Idea Bank: jaki był IV kwartał 2017

Idea Bank w piątek opublikuje wyniki za IV kwartał. Analitycy sugerują, że były raczej słabe, a niepewność budzi dodatkowo kurs ustanawiający nowe historyczne minima.
Foto: parkiet.com

Idea Bank w piątek rano opublikuje raport roczny za 2017 r., w tym wyniki za IV kwartał. Analitycy wskazują, że nie były to najlepsze trzy miesiące dla tego koncentrującego się na mikrofirmach banku.

„Oczekujemy przeciętnych powtarzalnych wyników w ostatnim kwartale 2017 r. oraz widocznego spadku rentowności w ujęciu kwartał-do-kwartału. W poprzednim kwartale wyniki co prawda podwyższyło zaksięgowanie jednorazowego zysku, niemniej spodziewamy się również pogorszenia powtarzalnej rentowności" – napisali analitycy DM BOŚ w wydanym 1 lutego raporcie analitycznym.

Prognozują w IV kwartale 2017 roku 35 mln zł zysku netto, co oznaczałoby spadek o 73 proc. wobec zaraportowanego i o 36 proc. wobec skorygowanego zysku netto o zdarzenia jednorazowe. Wprawdzie w III kwartale Idea zaraportowała 130 mln zł zysku netto, ale wynikał on w ogromnej mierze z transakcji ze spółką leasingową.

„Zakładamy, że wyniki w ostatnim kwartale wpadły w tendencję spadkową. Prognozujemy pogorszenie wyników operacyjnych w stosunku do III kwartału pod połączonym wpływem słabszych zysków i nieco wyższych kosztów. Oczekujemy zróżnicowania na poziomie wyniku z działalności podstawowej. Z jednej strony zakładamy 6 proc. wzrost wobec poprzedniego kwartału wyniku odsetkowego netto za sprawą wzrostu aktywów i niewielkiej poprawy marż, a z drugiej spodziewamy się niższego poziomu wyniku z tytułu prowizji i opłat" – dodali.

Jednocześnie założyli sezonowy, typowy dla IV kwartału spadek wyniku na pozostałej działalności operacyjnej (wysoka baza w III kwartale, ale także brak zysku od Idea Leasing). Oczekują niewielkiego wzrostu kosztów działania wobec poprzedniego kwartału i spodziewają się porównywalnego do III kwartału kosztu ryzyka. Ta pozycja to największy znak zapytania – raport wydano zanim nowy zarząd Idea Banku pod koniec lutego poinformował o dodatkowych odpisach kredytowych, w wysokości 34 mln zł, które obniżyły wyniki za III kwartał. Istnieje ryzyko, że nowy zarząd, kierujący bankiem od października, dokona kolejnych odpisów w raporcie rocznym.

Kurs akcji Idea Banku ustanawia ostatnio kolejne historyczne minima (w czwartek na zamknięciu 16,85 zł). Słabo radził już sobie w 2017 r., kiedy nie załapał się na hossę w sektorze bankowym, ale prawdziwe załamanie notowań rozpoczęło się pod koniec grudnia. Od początku roku kurs spadł już o 27 proc., a od ceny z IPO z kwietnia 2015 r. – o 30 proc. Przez rok notowania obniżyły się o 33 proc. wobec 10-proc. spadku sWIG80. Idea Bank, niemający kredytów frankowych ani ryzykownych dla farm wiatrowych, wyceniany jest ze wskaźnikiem C/WK na poziomie tylko 0,5, kapitalizacja to 1,32 mld zł.

Sezon publikacji wyników za IV kwartał 2017 r. już prawie za nami. Raporty podali BZ WBK, ING Bank Śląski, Millennium, Handlowy, Pekao i dzisiaj Alior (wyniki każdego z nich były dobre, głównie zgodne z oczekiwaniami, w Pekao nieco powyżej za sprawą pozostałych dochodów, choć w niektórych bankach negatywnym zaskoczeniem były dość wysokie odpisy). Sprawozdania PKO BP i BGŻ BNP Paribas poznamy odpowiednio 12 i 15 marca, natomiast BOŚ – 31 marca. Getin Holding poda raport 16 marca, a Getin Noble Bank dopiero 26 kwietnia

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły