Banki

Emisja ma zapewnić rozwój, nie ratunek

WYWIAD | Bogusław Białowąs z prezesem Banku Ochrony Środowiska rozmawia Maciej Rudke

Bogusław Białowąs, prezes zarządu BOŚ

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Proponujecie emisję z wyłączeniem prawa poboru 40 mln akcji (obecnie kapitał dzieli się na 63 mln walorów). Czemu służyć ma ta emisja, druga tak duża w ostatnich dwóch latach?

Emisję z 2016 r. można zaliczyć do emisji o charakterze stabilizacyjnym, której głównym celem było spełnienie wymaganych przez KNF współczynników kapitałowych. Tym razem jest inaczej. Obecnej emisji nie traktujemy jako „ratunkowej", ponieważ bank spełnia wszelkie wymogi w zakresie współczynników kapitałowych, nie ma także problemu z ekspozycjami kredytowymi na farmy wiatrowe. Podstawowym celem emisji jest pozyskanie kapitału na finansowanie rozwoju akcji kredytowej. Zgodnie ze strategią i misją banku finansujemy głównie projekty związane z ochroną środowiska, energią odnawialną i efektywnością energetyczną. Nie koncentrujemy się, jak dawniej, na finansowaniu dużych projektów, jak np. farmy wiatrowe, ale na tych średnich i mniejszych, których produktami (np. pompy ciepła czy ogniwa fotowoltaiczne) zainteresowane są gospodarstwa domowe.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz