Analizy

Spółki kuszą niskimi wycenami

Kilkumiesięczna korekta na szerokim rynku akcji w połączeniu z perspektywą poprawy zysków w 2018 roku sprawiła, że wyceny wielu spółek wyglądają bardzo zachęcająco.
Foto: Adobestock

Słabość szerokiego rynku akcji sprawiła, że wiele spółek można kupić znacznie taniej, niż miało to miejsce kilka miesięcy temu, a dodatkowo część z nich może się pochwalić dobrymi perspektywami wzrostu. – Krajowe akcje są obecnie wyceniane na dość atrakcyjnych poziomach. Potwierdzają to kolejne wezwania na większe krajowe podmioty. Biorąc pod uwagę moment cyklu koniunkturalnego oraz odczyty wskaźników wyprzedzających dla Polski i Europy, wyceny powinny pozostać na atrakcyjnych poziomach – ocenia Kamil Hajdamowicz, analityk Polskiego Domu Maklerskiego.

Jego zdaniem wciąż atrakcyjnie wyglądają duże spółki, nie wyłączając banków, ale lepszych perspektyw poprawy zysków upatruje w sektorze małych i średnich firm, zwłaszcza że korekta stworzyła wiele okazji inwestycyjnych. – Rok 2017 dla części podmiotów stał pod znakiem rosnących kosztów, wierzę jednak, że spółki będą w stanie przerzucić część z nich na klientów. Ponadto, ostatnie tendencje na rynku sprawiły, że wiele spółek z indeksu sWIG80, jak również mWIG40 jest już mocno wyprzedanych, niezależnie od publikowanych wyników – uważa ekspert. – Podsumowując, czas, by podbierać atrakcyjne perełki z grona małych i średnich spółek, właśnie nadszedł. Kluczowa będzie jednak właściwa selekcja i odrobina cierpliwości, gdyż w krótkim terminie nawet najlepsze spółki potrafią przynosić w ostatnich tygodniach stratę – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz