Analizy

Przecenione małe i średnie spółki okazją dla długodystansowców

Od kilku miesięcy rynkowe „misie" rażą słabością. Przyjrzeliśmy się spółkom, które zdaniem analityków mają zdrowe fundamenty, a w perspektywie kilku lat ich wyceny powinny poszybować w górę.
Foto: materiały prasowe

Od kilku miesięcy małe i średnie spółki kiepsko sobie radzą. mWIG40 od marca porusza się w trendzie bocznym, zaś listopad może być ósmym z rzędu spadkowym miesiącem dla sWIG80, który od początku roku stracił już blisko 4 proc. i znajduje się najniżej od sierpnia 2016 r. Wśród analityków i zarządzających coraz częściej pojawiają się głosy, że wyceny sporej części małych i średnich emitentów są już atrakcyjne. Zapytaliśmy analityków, które spółki mogą być dobrym wyborem dla inwestorów długoterminowych.

Słodycze i AGD

– Inwestorzy długoterminowi powinni zwrócić uwagę na te spółki, które generują relatywnie stałe przepływy pieniężne, notują przynajmniej niespadającą dynamikę przychodów i mają dobrą sytuację finansową, czyli nie są mocno zadłużone. W 2018 r. i w kolejnych latach wzrosną stopy procentowe, a więc należy spodziewać się, że wszystkie spółki mocno zadłużone będą miały wyraźny problem z obsługą zadłużenia. Dobrze byłoby, gdyby do tego jeszcze płaciły dywidendy – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao. Dodaje, że kryteria te spełniają Wawel oraz Amica. Walory producenta słodyczy od początku roku potaniały o około 10 proc. W tym samym czasie notowania producenta sprzętu AGD spadły o 25 proc. – Wyniki Wawelu w ostatnich kwartałach są gorsze niż przed rokiem ze względu na ograniczenie współpracy z Biedronką, która do niedawna odpowiadała za około 25 proc. całości przychodów spółki. W przyszłym roku raporty będą uwzględniały efekt niższej tegorocznej bazy, a to oznacza, że dynamiki będą przynajmniej nieujemne – zaznacza analityk. Wyjaśnia, że spółka praktycznie nie ma zadłużenia, za to posiada wysoki stan środków pieniężnych, dzięki którym może sfinansować inwestycje lub przeznaczyć je na dywidendę. – Wawel notowany jest też przy niskim wskaźniku C/Z. Podobnie jak Amica, która ma stabilne źródło przychodów i nieduże zadłużenie odsetkowe. Jej przychody są zdywersyfikowane pod względem geograficznym i pochodzą głównie z eksportu, co być może było powodem relatywnej słabości kursu w ostatnich miesiącach ze względu na umocnienie złotego. Dynamika wymiany sprzętu AGD rośnie, co sprzyja Amice. Oczekiwania co do przyszłych wyników firmy są pozytywne – ocenia Kaźmierkiewicz.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz