#WykresDnia: Chciwość dominuje nad strachem

Uczestnicy rynku finansowego chyba zapominają o globalnych czynnikach ryzyka politycznego i pogarszających się danych gospodarczych ? tym samym zwiększa się chęć osiągania większych zysków.

Publikacja: 07.11.2019 10:22

#WykresDnia: Chciwość dominuje nad strachem

Foto: AFP

pbs.twimg.com

Wczoraj w #WykresieDnia zaprezentowane zostało zestawienie przygotowane przez Ryszarda Miodońskiego, dyrektora ds. strategii akcyjnych w Noble Funds TFI, na którym widzieliśmy, że większość indeksów giełdowych na świecie zbliża się do poziomów „wykupienia" (mierzonych odchyleniem od średniej lub RSI).

W komentarzu do tego wpisu pojawiło się także odniesienie do Fear and Greed Index publikowanego przez CNN. Dzisiaj warto się bliżej przyjrzeć temu indeksowi „strachu i chciwości", zwłaszcza że ostatnio na rynku finansowym coraz wyraźniej zaczyna dominować „chciwość". Dobrze widać to na dwóch grafikach opublikowanych przez Liz Ann Sonders z grupy Charles Schwab.

Skupmy się na drugiej z zaprezentowanych wizualizacji, czyli wykresie pokazującym, jak na przestrzeni ostatnich trzech lat zmieniały się nastroje uczestników rynku. Im wartość była niższa (bliżej 0), tym gorsze wtedy panowały nastroje, czyli dominował „strach". W takich sytuacjach najczęściej unikano aktywów ryzykownych takich jak akcje. Z kolei im wartość na wykresie była większa (maksymalna wartość to 100), tym na rynku panowała mniejsza awersja do ryzyka.

Analizując Fear and Greed Index, widzimy m.in., że jest on bardzo chwiejny. Przykładowo, choć obecnie panuje skrajny optymizm (wynik na poziomie 88), to jeszcze miesiąc temu był on na poziomie 30.

SAŁ

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty