#WykresDnia: Na rynkach akcji robi się gorąco

Po ostatnich zwyżkach coraz więcej światowych indeksów giełdowych zbliża się do poziomów „wykupienia”. Jak to interpretować?

Publikacja: 06.11.2019 09:41

#WykresDnia: Na rynkach akcji robi się gorąco

Foto: AFP

Noble Funds TFI

Ryszard Miodoński, dyrektora ds. strategii akcyjnych w Noble Funds TFI, przedstawił za pośrednictwem firmowych mediów społecznościowych zestawienie podsumowujące formę najważniejszych światowych indeksów giełdowych (stan na 01.11.2019). Jak możemy zobaczyć na tej grafice, zarówno w ujęciu krótkoterminowych (tygodniowym lub miesięcznym), jak i dłuższym (np. 12-miesięcznym) to był dobry czas dla rynków akcji – we wszystkich badanych okresach dominowały dodatnie stopy zwrotu.

Ekspert Noble Funds TFI zaznaczył także, że również listopad zapowiada się dobrze dla inwestujących w akcje. Jednak, aby nie było przesadnie optymistycznie, Ryszard Miodoński przestrzegł, że większość indeksów zbliża się do poziomów „wykupienia" (mierzonych odchyleniem od średniej lub RSI).

Wskaźnik siły względnej RSI (ang. Relative Strength Index) pomaga inwestorom posługującym się analizą techniczną identyfikować sygnały kupna i sprzedaży dla danych indeksów. Jak go interpretować? RSI może mieć wartości od 0 do 100 – gdy jego wartość zbliża się do 0, jest to informacja, że rynek jest „wyprzedany", z kolei gdy jest w okolicach 100, interpretujemy to jako „wykupienie" rynku. Jednak są to skrajne sytuacje. Najczęściej za sygnał „wykupienia" (sygnał sprzedaży) przyjmuje się wartości powyżej 70 pkt, a wartości poniżej 30 pkt rozumiane są jako „wyprzedanie" (sygnał kupna).

Ryszard Miodoński komentuje obecną sytuację, czyli zbliżenie się do poziomów „wykupienia" rynków, że nie musi to oznaczać rychłych spadków. Może to być równie dobrze zapowiedź „przystanku" przed kontynuacją ruchu na nowe szczyty – podobnie jak w 2016 i 2017 roku.

SAŁ

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty