Analizy

Efekt Halloween może wesprzeć hossę na światowych rynkach

To naukowo udowodnione, że w okresie jesienno-zimowym stopy zwrotu są wyższe niż latem. Teoretycznie warto zatem teraz kupować akcje. Jest jednak kilka poważnych zastrzeżeń.
Foto: AFP

Niemal 30 proc. zyskał indeks szerokiego rynku WIG od listopada 2016 r. do końca kwietnia, a licząc od maja, jest zaledwie kilka procent nad kreską. Te dane świetnie wpisują się w koncepcję tzw. efektu Halloween, opisanego przez Svena Boumana i Bena Jacobsena. Stwierdzili oni, że zjawisko wyższych stóp zwrotu w okresie zimowym niż letnim występuje na aż 36 z 37 badanych rynków. Stwierdzili też, że lepsze efekty przynosi sprzedaż akcji pod koniec kwietnia i odkupienie ich pod koniec października niż trzymanie ich w portfelu przez cały ten okres.

Kontrowersyjne zjawiska sezonowe

Wydawać by się mogło, że to prosta recepta na zarabianie na giełdzie. Niestety, tak nie jest. Po pierwsze, efekt Halloween na GPW występuje ze znacznie mniejszym natężeniem niż na innych globalnych rynkach. Co więcej, w ostatnich kilku latach moglibyśmy zaobserwować wręcz efekt anty-Halloween (więcej w ramce obok).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz