Analizy

Czy małe spółki wrócą w tym roku do łask inwestorów?

Indeks sWIG80 spada od końca marca. W ciągu niecałych sześciu miesięcy stracił 7,6 proc. i w środę znalazł się najniżej od 27 stycznia tego roku. W portfelu maluchów są jednak silne podmioty, które dają sowite stopy zwrotu.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Patrząc na segment maluchów przez pryzmat sWIG80, nietrudno o rozczarowanie. Od pół roku indeks spada i wyraźnie odstaje od mWIG40 i WIG20. Licząc od 29 marca, ten pierwszy zyskał 2,9 proc., a drugi 13,1 proc. Nie można jednak analizować segmentu maluchów tylko przez pryzmat zachowania indeksu. Zajrzeliśmy do jego portfela i sprawdziliśmy, w jakiej kondycji są poszczególne firmy.

Statystyki „słabeuszów"

W analizowanym okresie (29 marca – 12 września) 49 spółek przyniosło ujemną stopę zwrotu o średniej wielkości -17,8 proc. i medianie -14,1 proc. Od razu zaznaczmy, że w przeciwieństwie do WIG20, w portfelu sWIG80 nie ma dużych rozbieżności między wagami poszczególnych firm. Wielkość udziału waha się od 0,013 proc. do 3,838 proc., więc nie ma mowy o tym, że o zachowaniu indeksu decyduje jeden lub dwóch emitentów. Warto w tym miejscu dodać, że wśród dziesięciu najsłabszych spółek nie ma żadnej z 16, posiadających ponad 2-proc. udział w indeksie.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz