#WykresDnia: Regulatorzy psuja chińską giełdę

Spadek na chińskim rynku akcji wydaje się być napędzany przez represje regulacyjne, a nie spowolnienie gospodarcze.

Publikacja: 06.08.2021 09:33

#WykresDnia: Regulatorzy psuja chińską giełdę

Foto: Bloomberg

twitter.com

W Stanach Zjednoczonych proces polityczny zajmujący się kwestiami, w których dane gigantów technologicznych stają się w większym stopniu dobrem publicznym, prywatnością użytkowników i wpływem na pracę gospodarki koncertowej opartej na technologii, postępuje powoli. Ale może się wydawać, że w Chinach nadejdzie z dnia na dzień - pisze Jeffrey Kleintop, CFA, Dyrektor Zarządzający, Główny Globalny Strateg Inwestycyjny, Charles Schwab & Co.

W odpowiedzi na ostatnie zmiany polityki regulacyjnej, chińskie akcje znajdują się w bessie, co pokazuje spadek o ponad 20 proc. w stosunku do maksimum. Powolny spadek na chińskim rynku akcji od lutowego szczytu gwałtownie przyspieszył w zeszłym tygodniu i wykroczył poza akcje edukacji i dostaw posiłków, będące celem ostatniej represji regulacyjnej. Akcje indeksu MSCI China Index spadły o 14 proc. w ciągu trzech dni sesyjnych, ponieważ pogląd zmienił się ze spokojnego interpretowania działań regulatorów jako skupionych tylko na kilku dużych firmach technologicznych do alarmu, że żadna branża nie jest bezpieczna przed nagłym pośpiechem reform regulacyjnych. Inwestorzy na rynkach wschodzących odczuli spadek, ponieważ Chiny stanowią obecnie jedną trzecią indeksu MSCI Emerging Market Index. To spowodowało, że od początku roku pozostał on na niezmienionym poziomie.

Ten nie jest dla inwestorów nowość. Historycznie rzecz biorąc, inwestowanie na chińskim rynku akcji wiązało się z dużą zmiennością i wysokimi zwrotami. W tym roku indeks MSCI China Index przeszedł od najsilniejszego na świecie, z 20-proc. wzrostem od początku roku 17 lutego, do straty od początku roku na poziomie 12 proc. na 30 lipca, co czyni go jednym najgorszych na świecie. Tegoroczny spadek na poziomie 27 proc. jest zgodny ze średnim rocznym spadkiem 28 proc. w ciągu ostatnich 20 lat, odkąd Chiny wstąpiły do ??Światowej Organizacji Handlu w 2001 roku. Historycznie, inwestorzy mieli tendencję do otrzymywania rekompensaty za tę podwyższoną zmienność dwucyfrowymi rocznymi całkowitymi zwrotami w ciągu ostatnich 20 lat (od 30.07.01 do 30.07.21 indeks MSCI China wytworzył łączny zwrot w ujęciu rocznym w wysokości 11 proc.).

Inwestorzy często utożsamiają bessy z recesją gospodarczą. Ale w przypadku Chin zwykle tak nie jest. W rzeczywistości chińska gospodarka jest daleka od recesji dzięki szerokiej gamie środków wytwarzanych zarówno wewnątrz, jak i poza granicami Chin. Indeks chińskich menedżerów ds. zakupów pozostaje na terytorium ekspansji. Eksport z Korei Południowej do Chin wzrósł w ostatnich miesiącach. Zyski amerykańskich firm za drugi kwartał wskazują na siłę w Chinach, w tym raport Coca-Coli o popycie na 2019 rok. Miedź, towar wrażliwy na tempo wzrostu Chin – często nazywana Dr. Copper ze względu na swoją długą historię jako efektywnego barometru gospodarczego – wzrosła o 6 proc., mimo że chińskie akcje gwałtownie spadły w lipcu.

Inwestorzy pozornie zdyskontowali chińskie akcje ze względu na zwiększoną niepewność polityczną, ale nie wydają się obniżać perspektyw wzrostu dla drugiej co do wielkości gospodarki świata. Nasuwa to prawdopodobnie pewien kontekst wokół ograniczonego wpływu na rynki światowe; Akcje rynków wschodzących z wyłączeniem Chin wciąż rosną w tym roku o 8 proc.. Co więcej, globalne akcje, które mają dużą część przychodów pochodzących z Chin, osiągnęły nowy rekordowy poziom w zeszłym tygodniu.

Jeśli tegoroczny spadek chińskich akcji jest typowy i związany z niepewnością regulacyjną, a nie gospodarczą – kiedy się skończy? Niedawne działania regulacyjne mogły być zamierzone jako wysiłki mające na celu zachowanie roli liderów technologii jako krajowych orędowników innowacji, ale ważne, co chińscy decydenci postrzegają jako źródło nierówności społecznych i zagrożenia bezpieczeństwa. Kary antymonopolowe dotyczyły nadużyć dominacji na rynku handlu elektronicznego. Ograniczenia nałożone na Anta koncentrowały się na ograniczeniu bankowości cienia, aby lepiej zapewnić bezpieczeństwo i stabilność finansową, a ci, których celem było Didi, skupili się na bezpieczeństwie danych. Inwestorzy zinterpretowali je jako działania w dużej mierze specyficzne dla firmy, mające niewielki wpływ na rynek, a chiński rynek akcji radził sobie dobrze. Generalnie inwestorzy długoterminowi w akcje rynków wschodzących mogą być w stanie znieść tegoroczną bessę w Chinach z pewnym komfortem, wiedząc że:

• Bessa jest raczej związana z krótkoterminową niepewnością polityczną niż z szerszym spowolnieniem gospodarczym, które może się utrzymywać.

• Chiński rynek akcji już spadł zgodnie ze średnią roczną wynoszącą około 30 proc..

• Inne rynki wschodzące nie poszły w ślady bessy.

Wyczucie czasu na każdym rynku jest trudne, a Chiny mogą być jeszcze większym wyzwaniem. Istnieje ryzyko, że wdrożenie regulacyjne może być kontynuowane, nie wspominając o możliwości wystąpienia obaw związanych z COVID-19 i napiętych relacji między USA a Chinami, które mogą zaważyć na perspektywach wzrostu. Jednak możliwość złagodzenia intensywności regulacji bez pozostawienia znacznych szkód gospodarczych sugeruje, że bilans ryzyk może zostać przechylony w górę w stosunku do obecnych poziomów. Wysoka zmienność sprawia, że ??perspektywa długoterminowa jest szczególnie ważna dla inwestorów z rynków wschodzących. Inwestorzy długoterminowi na rynkach wschodzących, takich jak Chiny, wiedzą, że cierpliwość może zostać nagrodzona dużymi zyskami.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty