Analizy

Kup, trzymaj, sprzedaj

Najnowsze rekomendacje biur maklerskich dla przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Marvipol

Vestor DM podwyższył cenę docelową dla Marvipolu z 17 zł do 18 zł za akcję. Analitycy, po opublikowaniu przez spółkę wyższych niż oczekiwane wynikach za I kwartał tego roku, podwyższyli tegoroczną prognozę zysku firmy o 25 proc., do 81 mln zł. Prognoza zysku netto na 2018 rok została z kolei podwyższona o 7 proc., do 75,3 mln zł. Analitycy oczekują, że w kolejnych miesiącach głównymi czynnikami wzrostu wartości Marvipolu będą m.in. premiery nowych aut, utrzymanie dalszych wysokich dynamik ich sprzedaży, a także powiększanie banku ziemi oraz wprowadzanie kolejnych inwestycji mieszkaniowych do oferty.

"Kupuj" Grupę Azoty

DM BOŚ podwyższył rekomendację dla Grupy Azoty do "kupuj" z "trzymaj", podnoszą cenę docelową z 70 do 81 zł.

- Nasze nastawienie do spółki uległo całkowitej zmianie. (...) Przedstawiamy powody tłumaczące nasze przekonanie, że walory Azotów mogą w najbliższych tygodniach stanowić dobrą okazję inwestycyjną - napisano w raporcie. Analitycy wskazują, że według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) globalne ceny pszenicy wzrosły o 20 proc. w ciągu ostatnich tygodni w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące pogody (brak opadów), co może negatywnie wpłynąć na globalną jakość pszenicy.

- IGC wskazuje, że ostatnie tygodnie przyniosły niekorzystne warunki pogodowe w wielu rejonach globu, co może pociągnąć za sobą obniżenie prognoz przyszłych zbiorów, w szczególności w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Takie zmiany na rynkach zbóż dają nadzieje na poprawę wyników segmentu agro Azotów w nadchodzącym sezonie, tym bardziej że w Polsce utrzymują się dobre perspektywy zbiorów - napisano.

- Ceny takich produktów jak PA6, kaprolaktam, melamina czy biel tytanowa w ostatnim czasie okazały się wyraźnie wyższe od naszych prognoz na 2017, co pozwala zakładać solidne marże w segmencie plastików i chemikaliów, aczkolwiek należy jasno powiedzieć, że w przypadku pewnych produktów bieżące marże trudno będzie utrzymać - dodano.

Analitycy spodziewają się dobrych wyników spółki. "W oparciu o szacunki własne oczekujemy dobrej dynamiki zysków w nadchodzących kwartałach, tym bardziej że historyczne wyniki stanowią stosunkowo niską bazę, a ponadto dostrzegamy w spółce potencjał do poprawy EBITDA w 2018 w ujęciu rdr" - napisano.

- W ciągu ostatniego roku kurs akcji Azotów radził sobie gorzej od rynku i zważywszy na poprawę perspektyw wyników spółki (rynek zbóż, produkty chemiczne) jej walory mogą wzbudzić zainteresowanie inwestorów - dodano.

"Kupuj" Grupę Azoty Police

Analitycy DM BOŚ podnieśli rekomendację dla akcji Polic do "kupuj" ze "sprzedaj", podwyższając cenę docelową do 24 zł z 15,6 zł wcześniej. Raport wydano przy kursie 20,20 zł. Analitycy wskazują, że jest szansa na poprawę wyników segmentu agro w nadchodzącym sezonie i na solidne marże w segmencie chemikaliów.

- W oparciu o własne szacunki oczekujemy dobrej dynamiki zysków w nadchodzących kwartałach, tym bardziej że historyczne wyniki stanowią stosunkowo niską bazę, a ponadto dostrzegamy w spółce potencjał do poprawy EBITDA w 2018 w ujęciu rok-do-roku - napisano w raporcie.

- W ciągu ostatniego roku kurs akcji Polic radził sobie gorzej od rynku i zważywszy na poprawę perspektyw wyników spółki (rynek zbóż, produkty chemiczne) jej walory mogą wzbudzić zainteresowanie inwestorów - dodano.

DM BOŚ prognozuje, że spółka wypracuje w tym roku 142,8 mln zł zysku netto i 273,1 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 2,36 mld zł. W 2018 roku EBITDA może wzrosnąć do ponad 302 mln zł, a rok później do ok. 333 mln zł.

"Sprzedaj" PKN Orlen

Analitycy DM PKO BP obniżyli rekomendację dla PKN Orlen do "sprzedaj" z "trzymaj", podnosząc jednocześnie cenę docelową do 100 zł z 98 zł wcześniej.

- Od naszej ostatniej rekomendacji kurs akcji PKN przewyższył indeks WIG o 12 proc. dzięki wysokim zyskom, pozytywnemu wpływowi nowych regulacji dotyczących sprzedaży paliw płynnych w Polsce i osłabieniu się PLN vs USD. Wygląda jednak na to, że dla dalszego wzrostu może zabraknąć paliwa: rynki walut nie są dla PKN już tak silne, a w otoczeniu makro branży rafineryjnej w Europie może tego lata dojść do nadpodaży na rynku benzyny/diesla - napisano w raporcie DM PKO BP.

- Po odświeżeniu naszych założeń makro dla rynku ropy i prognoz dla spółki podnosimy prognozę EBITDA LIFO na lata 2017P-26P o 1,3 mld PLN (+1,5 proc.). Skorygowane szacunki EPS pozostają bez większych zmian. W obliczu braku fundamentalnego potencjału wzrostu dla akcji PKN zmieniamy rekomendację na „sprzedaj" (wcześniej: „trzymaj") i podnosimy cenę docelową z 98 do 100 zł za akcję - dodano.

"Kupuj" Cyfrowy Polsat

Haitong Bank podniósł cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu z 27,1 zł do 30 zł i utrzymał rekomendację "kupuj".

- Podwyżka jest wynikiem podniesienia prognozy EBITDA na lata 2017/18/19 odpowiednio o 1/1/4 proc. oraz wzrostu wyceny mnożnikowej całej grupy porównawczej Cyfrowego Polsatu - napisano w uzasadnieniu raportu.

Od momentu osiągnięcia historycznego maksimum na poziomie 27,8 zł, akcje spółki spadły o około 11 proc. Zdaniem Haitong Banku, "było to przesadzoną reakcją rynku na obawy, że obowiązkowa opłata medialna może zbyt negatywnie przełożyć się na wyniki firmy". Analitycy podkreślili, że "póki co prace nad ustawą w negatywnym kształcie dla całej branży płatnej telewizji zostały obecnie zawieszone, co wyraźnie zmniejsza to ryzyko". Z drugiej strony analitycy Haitong Bank uważają, że inwestorzy nie dostrzegli kilku pozytywnych czynników.

- Rynek zignorował (...) dobrą wiadomość o zdobyciu przez Cyfrowy Polsat wyłącznych praw do pokazywania Ligi Mistrzów UEFA/Ligi Europy w latach 2018-21, która znacznie wzmocni ofertę contentową Cyfrowego Polsatu na rynku i może zostać zmonetyzowana na wiele sposobów: jako czynniki do sprzedaży usług i wzrostu ARPU, zdobycia nowych klientów lub zatrzymania obecnych, a także jako przedmiot odsprzedaży dla innych dostawców płatnej telewizji - napisano.

"Kupuj" PGNiG

DM BOŚ podtrzymał rekomendację "kupuj" dla PGNiG, podwyższając cenę docelową do 7,5 zł z 6,9 zł. Analitycy uważają, że kwestia arbitrażu przeciwko Gazpromowi, którego wynik jest oczekiwany w listopadzie tego roku, może być silnym pozytywnym bodźcem dla kursu spółki.

- Sądzimy, że w przypadku realizacji naszego scenariusza podstawowego, w którym zakładamy około 8-proc. spadek ceny gazu w kontrakcie jamalskim oraz jednorazową wypłatę 1,3 mld zł z mocą wsteczną, walory PGNiG okażą się fundamentalnie tanie - napisano w raporcie. Zgodnie z tym scenariuszem spółka będzie w stanie wygenerować 7,8 mld zł powtarzalnej EBITDA rocznie.

"Kupuj" Lotos

DM BOŚ podniósł cenę docelową Lotosu z 74,5 zł do 75,5 zł oraz podtrzymał rekomendację "kupuj". Raport wydano przy kursie 51 zł.

- Walory Lotosu należą do grona preferowanych przez nas spółek i sądzimy, że większość inwestorów nie docenia potencjału spółki w zakresie generowania EBITDA w dłuższym okresie - napisano w uzasadnieniu raportu.

Analitycy szacują, że w II kwartale skorygowana EBITDA wg. LIFO wyniosła około 500 mln zł, w porównaniu do 535 mln zł rok temu.

- Nasze krótkoterminowe i długoterminowe prognozy wyników finansowych uległy marginalnym zmianom. Podtrzymujemy długoterminową prognozę powtarzalnej średniocyklicznej EBITDA wg LIFO w wysokości 3 mld zł – napisano.

"Kupuj" PKN Orlen

DM BOŚ podniósł cenę docelową PKN Orlen ze 125,5 zł do 127 zł oraz podtrzymał rekomendację "kupuj".

- Uważamy, że inwestorzy nie doceniają zdolności spółki do generowania EBITDA w dłuższym okresie. W ostatnim raporcie nt. sektora paliw wydanym w marcu podjęliśmy próbę wyjaśnienia, skąd wzięło się nasze przekonanie, że rafineryjny segment PKN Orlen może z łatwością generować rocznie ponad 4 mld zł EBITDA wg LIFO w znormalizowanych warunkach. W niniejszym raporcie naszą uwagę poświęcamy segmentowi detalicznemu, który naszym zdaniem jest również niedoceniany przez inwestorów i analityków - napisano w uzasadnieniu raportu.

Według DM BOŚ segment detaliczny może wygenerować nie mniej niż 600 mln zł EBITDA w II kwartale 2017 oraz ponad 2,2 mld zł w całym 2017 r.

"Akumuluj" Dom Development

DM BDM podwyższył rekomendację dla Dom Development do "akumuluj" z "trzymaj", podnosząc jednocześnie cenę docelową do 86,2 zł z 58,3 zł. Analitycy zwracają uwagę, że w minionych miesiącach akcje Dom Development zachowywały się lepiej od szerokiego rynku. Ich zdaniem pozytywny sentyment do papierów dewelopera może się utrzymywać również w kolejnych okresach.

- W bieżącym raporcie akcentujemy przede wszystkim spodziewane zwiększenie kontraktacji i przekazań w latach 2017-18 (w krótkim terminie liczymy na mocny odczyt za II kwartał 2017 r., który może okazać się lepszy od rekordowego I kwartału 2017 r.) - napisano w raporcie.

Analitycy oczekują dalszego wzrostu zysku netto firmy, a tym samym "wzmocnienia strumieni dywidend".

- Pozytywnie zapatrujemy się na akwizycję Euro Styl, który działa na silnym trójmiejskim rynku. Według naszych szacunków może ona 'dołożyć' po 500-600 lokali kontraktowanych/przekazywanych rocznie w najbliższych latach i generować po około 35 mln zł zysku netto (również przeznaczanego na dywidendy) - podał DM BDM.

Wpływ akwizycji dom maklerski szacuje na około 6,4 zł na akcję, ale nie uwzględnia jej jeszcze w prognozach wyników. "In plus oceniamy również rozległy bank ziemi Dom Development, silny bilans i brak ekspozycji na MdM. Wsparciem dla rezultatów grupy jest także otoczenie makro" - podsumowali analitycy.

"Sprzedaj" KGHM i JSW

Trigon DM obniżył rekomendację KGHM i JSW do "sprzedaj". Ceny docelowe spółek zostały ustalone odpowiednio na: 100 zł i 69 zł.

- Obniżamy nasze rekomendacje dla KGHM i JSW, głównie przez pryzmat słabnącego dolara oraz narastających ryzyk surowcowych. Płynące sygnały nie są naszym zdaniem jednoznaczne, jednakże interpretujemy je jako skrzywione bardziej w stronę ryzyka negatywnego - podano w raporcie.

W przypadku KGHM analitycy są zdania, że miedź handluje się obecnie w górnym przedziale i warto byłoby wykorzystać moment do redukcji alokacji.

- W przypadku JSW jesteśmy zdania, że główna część ruchu korekcyjnego na rynku węgla jest już za nami i nie widzimy przesłanego do dalszego mocnego obniżania ceny HCC. Niemniej jednak, obecna cena (biorąc pod uwagę kurs 3,7 zł za dolara) jest powyżej naszej wyceny fundamentalnej - napisali analitycy.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły