Dług liczy na Rezerwę Federalną

Inwestorzy oczekują zmiany polityki monetarnej na świecie, co przyczyniło się do silnych spadków rentowności. Czy lekkie spowolnienie gospodarki w USA to wystarczający argument?

Publikacja: 18.06.2019 13:49

Dług liczy na Rezerwę Federalną

Foto: Bloomberg

W oczekiwaniu na środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), a przede wszystkim publikację projekcji stóp procentowych, inwestorzy na rynku długu w ostatnim tygodniu odetchnęli z ulgą. Rentowności obligacji skarbowych się ustabilizowały. Jednak perspektywa łagodzenia polityki monetarnej przez najważniejsze banki centralne powinna wspierać wyceny papierów rządowych w najbliższych tygodniach.

Trwająca od jesieni ubiegłego roku hossa na globalnym rynku długu charakteryzuje się spadkiem rentowności obligacji na świecie przeciętnie o 80 pkt baz. Spośród rynków rozwiniętych najmniej zarobili inwestorzy nabywający japońskie 10-latki, których dochodowość spadła zaledwie o 28 pkt baz., z 0,16 proc. do -0,12 proc., osiągając i tak najniższy poziom od lipca 2016 r. Uchodzące za bezpieczną przystań papiery Szwajcarii dały zarobić na długim końcu 60 pkt baz., podobnie jak obligacje czeskie. Największe zyski liczą inwestorzy, którzy kupili australijskie 10-letnie papiery z rentownością 2,75 proc. w październiku 2018 r. Obecnie są one handlowane prawie 135 pkt baz. niżej, notując jednocześnie historyczne minima.

Pozostało 89% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty