Analizy

Spadek kursu po wynikach może być okazją do kupna

Jeden słaby kwartał nie musi przekreślać dobrych długoterminowych perspektyw. Sprawdzamy, które spółki mają szansę zrehabilitować się po rozczarowujących wynikach I kwartału.
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Trwający na warszawskiej giełdzie sezon publikacji wyników kwartalnych obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki. Negatywne reakcja rynku spowodowana była najczęściej niedoszacowaniem czynników zewnętrznych bądź zbyt wysokimi oczekiwaniami inwestorów, niemającymi pokrycia w cenie akcji. Jak przyznają analitycy, jeden słabszy kwartał nie musi przesądzać o perspektywach spółki. Warto więc zweryfikować, czy słabsze rezultaty nie były spowodowane czynnikami jednorazowymi. Wówczas jest szansa na powrót spółki na ścieżkę wzrostu, a jej przecenione papiery mogą stanowić okazję do zakupu.

Chwilowa słabość

Foto: GG Parkiet

Biorąc pod uwagę mocną reakcję rynku, sporym rozczarowaniem okazały się wyniki zaprezentowane przez CCC. W dniu publikacji raportu papiery obuwniczej spółki traciły nawet ponad 6 proc., co było odpowiedzią na wyższą od oczekiwanej przez rynek kwartalną stratę netto. Jak zauważa Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ, nie ma jednak sensu wyciągać zbyt daleko idących wniosków, bo I kwartał nie jest kluczowym okresem dla biznesu CCC. – Spółka robiła głębokie przeceny, co zaowocowało zwyżkami przychodów, ale już nie przełożyło się na wyniki. Spadek kursu pokazuje, że inwestorzy mieli nadzieje na więcej, patrząc na dynamikę przychodów. Moim zdaniem trochę bardziej powinniśmy analizować przychody w kontekście uzyskiwanej marży. Z punktu widzenia całego roku pierwszy kwartał jest dość mało istotny – przekonuje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz