Analizy

Pięć wschodzących gwiazd z „małej giełdy”

Alternatywny rynek jest często traktowany przez spółki jako trampolina, dzięki której mogą szybko przeskoczyć na główny parkiet. Wzięliśmy pod lupę firmy, które – zdaniem ekspertów – mogą przynieść krociowe zyski.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Hossa na warszawskim parkiecie trwa. A to zaostrza apetyt inwestorów na coraz większe ryzyko i zyski. Ponadprzeciętnego zarobku warto szukać w gronie spółek notowanych na NewConnect, choć nie jest to łatwe. Najlepszymi przykładami firm, które debiutowały na małej giełdzie, osiągnęły duży sukces, a ich kapitalizacje poszybowały w górę i przeniosły się na główny rynek, są między innymi: Medicalgorithmics, Selvita, 11 bit studios, Quercus TFI czy Unimot. Które firmy z małej giełdy będą kolejnymi gwiazdami?

Zaufanie ważne na rynku

Medicalgorithmics, producent systemu do monitorowania zaburzeń pracy serca, na NewConnect zadebiutował w listopadzie 2011 r. W ofercie publicznej akcje były sprzedawane po 26 zł. Obecnie kosztują 290 zł. Spółka płaciła również dywidendy. Jakich rad Marek Dziubiński, prezes telemedycznej spółki, udzieliłby szefom innych firm? – Radziłbym prezesom niedużych firm z rynku NewConnect, by nie obiecywali inwestorom gruszek na wierzbie. Poprzez spełnianie obietnic buduje się wiarygodność firmy. W trudnych momentach to zaufanie procentuje. Tak było również w naszym przypadku, gdy przeprowadzaliśmy emisje obligacji i toczyliśmy spory w Ameryce. Naszą wiarygodność budowaliśmy latami – mówi Dziubiński. Dodaje, że w przypadku branży telemedycznej wielkość rynku i atrakcyjność biznesu powinny być mierzone via pieniądze, które są płacone przez ubezpieczycieli na rynku docelowym, za użytkowanie systemu czy urządzenia firmy. – Bardzo ważne jest, aby istniała refundacja. Alternatywnie trzeba mieć wiedzę, jak ją pozyskać, acz to trudne zadanie nawet dla doświadczonych i rozwiniętych firm. Posiadanie dobrego systemu nie wystarczy, by odnieść sukces w biznesie telemedycznym – zaznacza szef Medicalgorithmics.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz