Ciężka walka spółek o obroty utracone w wyniku pandemii

Część branż i działających w nich spółek będzie potrzebować sporo czasu na odbudowanie się po pandemii. Czy będzie to możliwe już w tym roku?

Aktualizacja: 18.03.2021 07:17 Publikacja: 18.03.2021 05:30

Ciężka walka spółek o obroty utracone w wyniku pandemii

Foto: Bloomberg

Wiele spółek z nadzieją patrzy na 2021 r., zakładając, że będzie on lepszy pod względem wyników od pandemicznego poprzedniego roku. Na odbudowę przychodów i zysków najmocniej liczą firmy, które poniosły największe koszty trwającej pandemii. Czy w tym roku będą miały korzystne warunki do poprawy?

Trudny początek roku

Część spółek jest na dobrej drodze do powrotu do poziomów przychodów sprzed pandemii, inne będą musiały mocno o nie powalczyć. Jednymi z najbardziej poturbowanych przez Covid-19 są spółki odzieżowe, które wciąż muszą się mierzyć z ograniczeniami w handlu stacjonarnym. – Myślę, że tak jak w poprzednim roku tak i w obecnym na wyniki firm odzieżowo-obuwniczych największy wpływ będzie mieć rozwój pandemii. Jesteśmy obecnie w środku trzeciej fali, która zaowocowała kolejnym lockdownem, ale równocześnie w trakcie szczepienia populacji, i można się spodziewać, że za jakiś czas tempo zakażeń będzie stopniowo maleć. A to daje największe nadzieje do stopniowego powrotu do normalności, co prędzej czy później stanie się motorem oczekiwanej odbudowy wyników – uważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku. Zwraca uwagę, że z racji mocnego tąpnięcia wyników w 2020 r. baza jest też dość niska. – Warto też zauważyć, że wiele firm w zeszłym roku było zmuszonych przeprowadzić przyspieszoną restrukturyzację i optymalizację. Takie działania w warunkach spodziewanej poprawy przychodów powinny pozytywnie wpływać na dźwignię operacyjną i wyniki operacyjne – wyjaśnia. W komfortowej sytuacji są spółki z rozwiniętą sprzedażą internetową, korzystające ze zmiany nawyków klientów oraz rosnącego udziału e-commerce w całości obrotów. – Firmy, które mają rozwinięty kanał online, są w lepszej sytuacji od tych opartych głównie na offline, gdyż w warunkach pandemicznych mogą rekompensować straty czy też mniejszy wolumen sprzedaży kanału offline. Nawet jeśli nastąpi powrót do pełnej normalności, to rynek będzie już inny niż przed pandemią, ponieważ zmiana zwyczajów zakupowych będzie na tyle trwała, że można się spodziewać umocnienia kanału sprzedaży online w strukturze sprzedaży – uważa Księżopolski.

Skutki ograniczenia sprzedaży mocno odczuły sieci restauracji, które czasowo musiały zamknąć większość lokali. Kolejne lockdowny niestety nie wróżą szybkiej poprawy. – Tak długo, jak będą trwały restrykcje, branża gastronomiczna będzie funkcjonowała poniżej potencjału. Rząd wskazuje, że obostrzenia dla tej branży będą zdejmowane na samym końcu, aczkolwiek na początku marca analizowano możliwość otwierania ogródków w restauracjach. Oprócz tego czynnika tempo odbudowy wyników będzie zależało również od zachowania konsumentów po zdjęciu restrykcji. Wydaje się, że jeśli tylko będzie to możliwe, powrót klientów do restauracji nastąpi szybko – ocenia Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities. – Dopóki jednak nie wiemy, kiedy restauracje zostaną otwarte, trudno się wypowiadać na temat możliwych do uzyskania wyników w 2020 r. – zaznacza.

Nadzieja na poprawę

GG Parkiet

Duże nadzieje z tegorocznym sezonem wakacyjnym ma branża turystyczna. Kluczowe znaczenie w ich biznesie ma bowiem III kw., zatem ten rok nie musi być stracony dla branży. Kluczowe będzie więc tempo odbudowy popytu na zorganizowane wycieczki. – Na ten moment nie zakładam, żeby w 2021 r. udało się branży odrobić wszystkie straty spowodowane pandemią i powrócić do sprzedaży z roku 2019. Rainbow Tours zakłada odbudowę sprzedaży na poziomie 50–70 proc. Patrząc na wypowiedzi rządów krajów południa Europy, zakładam, że najbardziej prawdopodobny scenariusz odnośnie podróży w sezonie letnim polega na połączeniu obowiązkowych testów na Covid-19 z tzw. paszportem szczepionkowym – wskazuje Krzysztof Kawa, analityk Ipopemy. – Osoby zaszczepione powinny być w stanie swobodnie podróżować wewnątrz krajów Wspólnoty, a w przypadku pozostałych potrzebne będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na Covid-19. Droższym rozwiązaniem są testy molekularne, powodując istotny wzrost całkowitego kosztu wycieczki, co może zniechęcić klientów do podróży zagranicznej. W przypadku testów antygenowych koszt ten powinien być mniejszy, a co za tym idzie, skala odbudowy popytu większa. Na ten moment nie ma jeszcze jednolitego rozwiązania na poziomie UE, stąd zapewne każdy kraj będzie prowadził własną politykę odnośnie wpuszczania do siebie turystów. Od tych decyzji zależy, jak będą wyglądały wakacje w zbliżającym się sezonie – uważa. Te wszystkie ograniczenia sprawią, że zdaniem eksperta nie uda się w pełni odbudować bazy klientów. – Natomiast efekt „odłożonego popytu" generowanego przez klientów, którym nie udało się pojechać na wakacje w poprzednim sezonie, spowoduje odbudowę liczby klientów do ok. 70 proc. osób względem 2019 r. – podsumowuje Kawa.

W korzystniejszym położeniu niż rok temu znajdują się spółki przemysłowe. Ich zarządy odrobiły lekcję kryzysu z 2020 r. wywołanego przez pandemię. Po przejściowych kłopotach wywołanych wiosennym lockdownem w kolejnych kwartałach zamówienia bardzo szybko się odbudowały, a kolejne fale pandemii nie zakłóciły znacząco funkcjonowania biznesów. Do tego dochodzą też oszczędności, które udało się osiągnąć dzięki pandemii, oraz osłabienie złotego, sprzyjające eksporterom. To daje nadzieję, że firmy poturbowane przez Covid-19 nie powinny mieć większych problemów z powrotem do poziomu sprzedaży i wyników z 2019 r. – Można wskazać kilka czynników będących wsparciem dla ich wyników. Jednym z ważniejszych było zniknięcie presji płac, podczas gdy spółki jeszcze na początku 2020 r. przygotowały w budżetach rocznych miejsce na podwyżki. W rezultacie pojawiła się dodatkowa marża, która w planach miała trafić do pracowników. Ogólnie firmy, nie tylko przemysłowe, podjęły bardzo szybko działania oszczędnościowe, a dodatkowo spadły im wydatki. Dla spółek kupujących surowce, zwłaszcza indeksowane do cen metali, wzrost ich cen od marca 2020 r. był w dużej mierze niwelowany osłabieniem kursu dolara do złotego. Dla wielu firm przemysłowych niebagatelne znaczenie miała pomoc w ramach tarczy antykryzysowej – wyjaśnia Adam Zajler, analityk Millennium DM.

Oczekiwane odbicie w wynikach spółek

Emil Łobodziński doradca inwestycyjny, BM PKO BP

Poprzedni rok z uwagi na epidemię okazał się dużym wyzwaniem dla wszystkich firm. Oczywiście część z nich poradziła sobie dobrze, czy to ze względu na bardzo sprzyjający rynek (np. deweloperzy), czy też specyfikę branży, z których część po prostu okazała się odporna na negatywne skutki (np. handel żywnością, e-commerce). Na drugim biegunie znalazły się jednak firmy, głównie usługowe, które wprowadzane obostrzenia dotknęły bardzo mocno, czasem praktycznie uniemożliwiając im prowadzenie normalnej działalności. Należą do nich niewątpliwie restauracje, hotele czy szeroko rozumiana branża turystyczna, ale także sportowa. W tym roku można jednak oczekiwać odbicia ich wyników wraz ze stopniowym powrotem gospodarek do normalnego funkcjonowania. Im szybciej będzie przebiegał proces szczepień, a co za tym idzie im szybciej zostaną zniesione ograniczenia epidemiologiczne, tym szybciej efekt ten będzie widoczny. Niezależnie od powyższego w wynikach za IV kwartał 2020 r. można zauważyć poprawę, np. w bankach, które zwiększają przychody z opłat i prowizji, rekompensując negatywny efekt ubiegłorocznej obniżki stóp procentowych. JIM

Nisko zawieszona poprzeczka w 2021 r.

Dariusz Świniarski zarządzający funduszami w BPS TFI

Ubiegły rok, który przyniósł spadek łącznych zysków netto spółek notowanych na GPW, wygenerował efekt niskiej bazy. Z tego względu poprzeczka do poprawy wyników spółek nie jest zawieszona wysoko. Sam czwarty kwartał 2020 r. pokazał wyhamowanie ujemnej dynamiki zysku netto w ujęciu rok do roku, a prognozy na I kwartał 2021 r. zakładają niewielką poprawę zysków netto spółek. Dlatego firmy nie powinny mieć problemu z pokazaniem lepszych wyników w 2021 r., lecz branżowo sytuacja będzie zróżnicowana. Największa polaryzacja będzie widoczna w ujęciu przemysł i usługi. K-kształtne ożywienie gospodarcze preferuje spółki przemysłowe z uwagi na ich orientację proeksportową oraz zmianę struktury krajowej konsumpcji. Dlatego w br. spodziewam się poprawy wyników spółek produkujących dobra trwałego użytku, firm surowcowych oraz z branży paliwowej i budowlanej. Zmiana otoczenia regulacyjnego w sektorze bankowym skutkująca skokowym spadkiem zysku netto banków z portfelem hipotecznych kredytów walutowych wygeneruje efekt niskiej bazy w 2020 r., co umożliwi pokazanie poprawy zysku netto w sektorze bankowym. JIM

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty