Analizy

Kobiety w spółkach giełdowych

Jak kształtowały się w ostatnim roku wskaźniki różnorodności zarządów i rad nadzorczych spółek notowanych na giełdzie z punktu widzenia poszczególnych rynków, a także najważniejszych indeksów giełdowych?
Foto: Adobestock

Obowiązująca od początku roku dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ujawniania danych niefinansowych i informacji na temat różnorodności może stanowić ciekawe źródło informacji na temat nie tylko strategii spółek, ale również ich spojrzenia na kwestie zatrudnienia. Zgodnie z wymogami tej dyrektywy w tym roku przedsiębiorstwa po raz pierwszy opublikują raporty zawierające dane niefinansowe. Według szacunków Ministerstwa Finansów raportowaniem zostanie objętych około 500 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, z czego 150 to spółki publiczne. Nowe dane mogą z czasem stanowić istotne źródło dodatkowych informacji w procesie analizy spółek giełdowych.

Zarządy nadal mężczyznami stoją

W stosunku do ubiegłego roku do niewielkich zmian doszło w przypadku udziału kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych. Wskaźnik różnorodności w 2017 r. w ujęciu ogółem wzrósł do 12,3 proc. z 12 proc. w roku poprzednim. Najwyższa wartość tego wskaźnika w ostatnich ośmiu latach miała miejsce w 2012 r. (wówczas było to 13 proc.), zaś najniższy udział kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych wystąpił w 2010 r. (11,11 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz