Analizy

Kobiety w spółkach giełdowych

Jak kształtowały się w ostatnim roku wskaźniki różnorodności zarządów i rad nadzorczych spółek notowanych na giełdzie z punktu widzenia poszczególnych rynków, a także najważniejszych indeksów giełdowych?
Foto: Adobestock

Obowiązująca od początku roku dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ujawniania danych niefinansowych i informacji na temat różnorodności może stanowić ciekawe źródło informacji na temat nie tylko strategii spółek, ale również ich spojrzenia na kwestie zatrudnienia. Zgodnie z wymogami tej dyrektywy w tym roku przedsiębiorstwa po raz pierwszy opublikują raporty zawierające dane niefinansowe. Według szacunków Ministerstwa Finansów raportowaniem zostanie objętych około 500 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, z czego 150 to spółki publiczne. Nowe dane mogą z czasem stanowić istotne źródło dodatkowych informacji w procesie analizy spółek giełdowych.

Zarządy nadal mężczyznami stoją

W stosunku do ubiegłego roku do niewielkich zmian doszło w przypadku udziału kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych. Wskaźnik różnorodności w 2017 r. w ujęciu ogółem wzrósł do 12,3 proc. z 12 proc. w roku poprzednim. Najwyższa wartość tego wskaźnika w ostatnich ośmiu latach miała miejsce w 2012 r. (wówczas było to 13 proc.), zaś najniższy udział kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych wystąpił w 2010 r. (11,11 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz