Analizy

Presja płac dotyczy także sektora bankowego

W ubiegłym roku wynagrodzenia w polskich bankach wzrosły w największym tempie od ośmiu lat. Liczba zatrudnionych spadła.
Foto: Adobestock

Rynek pracy w Polsce ma się dobrze. Oczywiście patrząc z punktu widzenia pracownika, a nie pracodawcy. Niski wskaźnik bezrobocia, rosnące wynagrodzenia w ponad 7-proc. tempie w skali roku i wciąż duże zapotrzebowanie na pracę powodują, że pracownicy w naszym kraju mają się dobrze jak nigdy. Z najnowszego Barometru Rynku Pracy, opracowanego przez Work Service, wynika, że 84 proc. pracujących Polaków jest przekonanych o stabilności swojego zatrudnienia, a jedynie 13 proc. obawia się utraty pracy. Ponad 61 proc. oczekuje podwyżek w najbliższych miesiącach, a 29 proc. firm planuje te oczekiwania spełnić. To najwyższe wskaźniki w dotychczasowych raportach Work Service.

Sytuacja nie jest jednolita

Trudniejsza dla firm sytuacja na rynku pracy dotyczy również banków. W 2017 r. koszty pracownicze (na które składają się wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników) wzrosły w sektorze o 5,8 proc. (do 16,6 mld zł), czyli w największym tempie od 2010 r., kiedy urosły o 6,4 proc. Średnioroczne tempo wzrostu kosztów pracowniczych polskich banków w latach 2010–2017 wyniosło 2,8 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz