Analizy

Rosnące koszty zatrudnienia będą problemem, ale mniejszym

Choć mało która spółka podała już raport za ostatni kwartał 2017 r., pewne jest, że głównym kłopotem firm były koszty wynagrodzeń. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może być podobnie.
Foto: 123rf

W zeszłym roku rosnące koszty, głównie wynagrodzeń, spowodowały mocne pogorszenie wyników wielu giełdowych spółek i w efekcie spadek ich notowań. W kilku przypadkach firmy musiały też odwoływać swoje prognozy finansowe. Jednocześnie zapowiadały podjęcie działań mających na celu ograniczenie wpływu wzrostu kosztów zatrudnienia na rentowność, głównie poprzez inwestycje.

W przypadku działającego w branży informatycznej Asseco Poland wydatki na pracowników stanowią około 56 proc. kosztów całej grupy. Spółkę dotknie również zniesienie górnego limitu składek na ZUS.

Foto: GG Parkiet

Sytuacja na rynku pracy wciąż jest jednak trudna dla przedsiębiorców, co pokazały m.in. wyniki ostatniej ankiety wśród członków Pracodawców RP. Nadal głównym problemem są rosnące koszty. Z drugiej strony przedsiębiorstwa mają kłopot z przerzuceniem ich na klientów, o czym świadczy niski poziom inflacji.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz