Faworyci sezonu raportów

Końcówka minionego roku nie dla wszystkich spółek była udana. Analitycy podpowiadają, które firmy z warszawskiego parkietu mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów przy okazji publikacji wyników za IV kwartał.

Publikacja: 31.01.2020 12:25

Foto: GG Parkiet

Sezon raportów za ostatni kwartał 2019 roku już wystartował, ale prawdziwy wysyp sprawozdań dopiero przed nami. Z pomocą analityków sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki. – Ogólnie spodziewamy się spadku zysków polskich spółek o 11 proc. rok do rok, co będzie wynikiem rezerw w bankach na TSUE na kwotę ok 1,6 mld zł. Wyłączając wpływ TSUE i sektory państwowe, spodziewamy się wzrostu zysków o jedynie 3 proc. rok do roku. Także wzrost EBITDA w spółkach niefinansowych spodziewany jest na ok. 2 proc. – szacuje Tomasz Duda, szef analityków Erste Securities.

Sprzedaż dźwignią zysków

Z przewidywań ekspertów wynika, że problemów z poprawą ubiegłorocznych rezultatów nie powinny mieć spółki z branży TMT. Najbardziej efektowna poprawa jest spodziewana w przypadku producentów gier wideo. – Oczekujemy, że dla CD Projektu IV kwartał pod kątem wynikowym był bardzo mocnym okresem. Szacujemy, że na przychody spółki duży wpływ miała premiera „Wiedźmina 3" na Nintendo Switch, debiut „Gwinta" na platformach iOS plus dwa nowe dodatki oraz netflixowski serial, który znów rozkręcił modę na „Wiedźmina". Z drugiej strony jednak duży wpływ na pozycję kosztową mają prace związane z grą „Cyberpunk 2077" – wskazuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

Pozytywnych wieści inwestorzy mogą wypatrywać też z Ten Square Games. – Spodziewamy się bardzo mocnych wyników za IV kwartał 2019 ze względu na rekordowy poziom przychodów osiągnięty przy spadku kosztów pozyskania użytkowników z kwartału na kwartał. Wynik netto powinien być dodatkowo wsparty przez ujęcie ulgi IP Box – wyjaśnia Łukasz Kosiarski, analityk Pekao IB.

Końcówka minionego roku była okresem żniw także dla 11 bit studios i PlayWay. Dla pierwszej spółki motorem poprawy były konsolowe premiery gry „Frostpunk" i „Children of Morta" oraz liczne wyprzedaże. Z kolei PlayWay wzrost wyników zawdzięcza monetyzacji aktualnego portfolio gier.

Dobrze powinien wypaść sektor telekomunikacji z uwagi na efekt cięcia kosztów i wpływ podwyżek usług mobilnych. – Dobre wyniki może pokazać Play, gdzie liczymy na kilkuprocentową dynamikę wzrostu EBITDA, dzięki wyższym przychodom ze sprzedaży usług telefonii komórkowej i utrzymywaniu niskiej bazy kosztowej. Liczymy na utrzymanie pozytywnej dynamiki w kolejnych kwartałach – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku.

Czwarty kwartał był udany dla spółek nastawionych na konsumenta, czego przykładem są firmy handlu detalicznego. Pozytywny efekt powinien być wyraźnie widoczny w Dino, które rozwijało sieć sprzedaży. – Dino kontynuowało ekspansję powierzchniową sieci, co wraz z zakładanymi przez nas mocnymi odczytami sprzedaży porównywalnej powinno pozwolić na zwiększenie przychodów i EBITDA o ok. 30 proc. rok do roku – szacuje Adrian Górniak, analityk DM BDM.

Pozytywne efekty inwestycji w rozwój sieci sprzedaży powinny być wyraźnie widoczne w wynikach AmRestu. – Oczekujemy, że spółka zaprezentuje solidny, blisko 20-proc., przyrost przychodów. Spodziewamy się, że restaurator zrealizuje plan utrzymania skorygowanej marży EBITDA w 2019 r. na poziomie z 2018 r., co oznacza poprawę rentowności w IV kwartale. Widoczne efekty powinny przynosić procesy integracyjne w przeprowadzonych w minionych latach akwizycjach – wyjaśnia Górniak.

Nieco trudniej pokazać korzystne rezultaty może być spółkom handlującym odzieżą i obuwiem z uwagi na wyjątkowo ciepłą zimę, która miała negatywny wpływ na sprzedaż zimowej kolekcji.

Branżowi faworyci

Biorąc pod uwagę wyniki sprzedaży, mocny pozytywny efekt na poziomie zysków powinni odczuć wybrani deweloperzy mieszkaniowi. – Mocnej poprawy wyników r./r. należy oczekiwać w przypadku Atalu oraz JW Construction. Wzrost rezultatów wynika przede wszystkim z harmonogramów przekazywania projektów – obie spółki niemal podwoiły liczbę sprzedanych notarialnie mieszkań w minionym kwartale względem poprzedniego roku – wskazuje Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

Udany kwartał mają też za sobą niektóre spółki budowlane. – Poprawę rezultatów powinny zaraportować Erbud oraz Unibep. Obie spółki korzystają na wzroście rentowności w segmentach kubaturowych, a w przypadku podlaskiej firmy dodatkowym wsparciem będzie biznes drogowy oraz odnoga deweloperska reprezentowana przez Unidevelopment z uwagi na większą liczbę przekazanych mieszkań – oczekuje Anioł.

Bardzo zróżnicowane wyniki zaprezentować powinny spółki przemysłowe, które w dalszym ciągu zmagały się z presją na wzrost kosztów. Z drugiej strony coraz więcej firm z sektora z mniej lub bardziej pozytywnym skutkiem przerzuca wzrost kosztów na klientów, wprowadzając podwyżki cen. Pozytywną niespodziankę już sprawiło Forte, publikując wstępne wyniki, które okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań. Korzystne otoczenie w postaci dużo niższych niż przed rokiem cen celulozy, będącej głównym składnikiem kosztów, było mocnym wsparciem dla wyników Arctic Paper. – Końcówka roku to sezonowo słabszy kwartał w sprzedaży papieru czy celulozy. Niemniej efekt niższych kosztów celulozy liściastej będzie dla spółki tak duży, że powinna wygenerować w segmencie papieru EBITDA porównywalną z poprzednim kwartałem (ok. 40 mln zł) – przewiduje Krystian Brymora, analityk DM BDM. Tym samym wyniki Arctica będą znacząco lepsze w porównaniu z rezultatami z końcówki 2018 r., gdy grupa zanotowała stratę.

Lepsze rezultaty niż przed rokiem może zaraportować Alumetal. – Oczekujemy wyraźniej poprawy wyników, prognozując wzrost EBITDA w IV kwartale o ponad 20 proc. zarówno w ujęciu r./r., jak i kw./kw. Wyższy popyt na stopy aluminiowe powinien pozwolić spółce odbudować marże do poziomów bliskich znormalizowanym. Pozytywne trendy powinny być kontynuowane także w I kwartale br. – uważa Marcin Gątarz, analityk Pekao IB.

Opinie

Mateusz Namysł, analityk, mBank

Niskie marże rafineryjne przełożą się na wyniki spółek paliwowych, co już można było zauważyć w opublikowanych wynikach PKN Orlen. Czwarty kwartał był prawdopodobnie trudny również dla sektora bankowego w związku z koniecznością odpisów związanych z wyrokami tzw. małego i dużego TSUE. Mieszane wyniki mogą pokazywać spółki przemysłowe. Wśród nich na minus mogą wyróżniać się te związane ze stalą w związku ze spadkami cen tego metalu obserwowanymi zwłaszcza na początku czwartego kwartału. Wydaje się, że dobry okres mogą mieć za sobą spółki konsumenckie, z wyjątkiem tych, które odczuwają negatywny wpływ stosunkowo ciepłej zimy (odzież i obuwie). Dobre wyniki mogą prezentować spółki informatyczne w związku z automatyzacją i cyfryzacją kolejnych obszarów gospodarczych. Koniec zeszłego roku był środowiskiem sprzyjającym spółkom, choć trzeba odnotować spowalniające tempo wzrostu gospodarczego. W bieżącym roku wyzwaniem dla spółek będzie utrzymująca się presja płacowa w gospodarce, ale wzrost inflacji w Polsce będzie sprzyjał podnoszeniu cen produktów i usług. JIM

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami, Vienna Life TUŻ

O ile obawiam się, że za sprawą sektora bankowego i kilku innych dużych spółek z WIG20 IV kwartał stanie pod znakiem pogorszenia łącznego wyniku firm z GPW, o tyle wiele przedsiębiorstw na szerokim rynku może znacząco poprawić rezultaty. Takim przypadkiem mogą być niektóre spółki deweloperskie, gdzie IV kwartał tradycyjnie jest okresem żniw wynikowych. Perełek doszukiwałbym się wśród niektórych spółek budowlanych, które pokazały już zdolność do poprawy marży. W tym przypadku pomagała również pogoda. Czynniki pogodowe mogą być przeszkodą dla części spółek odzieżowych, przez słabą sprzedaż kolekcji zimowej. Szanse na zauważalną poprawę rezultatów widziałbym w firmach z sektora TMT (np. CD Projekt). Mocna ekspozycja na wzrost zarobków konsumentów w dalszym ciągu premiować będzie branżę handlu detalicznego, jak Dino, oraz sektor automotive, który poradził już sobie ze wzrostem kosztów. Dobre rezultaty za IV kwartał, nieobciążone jeszcze paniką związaną z koronawirusem, zaraportować mogą podmioty z branży turystycznej. Oczekuję również dobrych wyników spółek medycznych. JIM

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty