Analizy

Rynek produktów dla rolników może wyrwać się z marazmu

Polscy producenci środków ochrony roślin inwestują w rozbudowę mocy i kosztowne rejestracje nowych produktów. Tak szykują się do walki ze światowymi gigantami o rynek wart 2,5 mld zł.
Foto: Adobestock

Miniony sezon na krajowym rynku środków ochrony roślin przyniósł stabilizację. Oczekiwania branży są jednak znacznie wyższe. Producenci liczą na to, że po dwóch słabszych latach rynek w Polsce wejdzie na ścieżkę wzrostu i będzie piął się w górę o 4–5 proc. rocznie. Firmy badawcze szacują, że globalnie tempo wzrostu branży będzie jeszcze wyższe. Według nich wartość rynku na świecie będzie rosła o niemal 6 proc. rocznie, aż przebije 87 mld dol. w 2022 r.

Szanse i zagrożenia

Eksperci przewidują, że światowy rynek ochrony roślin napędzać będą takie czynniki, jak rosnąca populacja, zmniejszanie się areałów upraw czy koncentracja rolników na wydajności produkcji. Krajowi producenci liczą na to, że wzrostowy trend przyjdzie także do Polski. Jednak na razie jeszcze go nie widać w wynikach całej branży.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz