Analizy

Akcje outsiderów z szansami na odbicie w 2018 roku

Najmocniej przecenione spółki w minionym roku mogą być nie lada okazją dla inwestorów, ale warto być ostrożnym, bo niektóre z nich znów mogą rozczarować. W przypadku których firm są największe szanse na odbicie?
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Mimo zwyżek głównych indeksów w minionym roku część spółek zawiodła. Postanowiliśmy wziąć pod lupę firmy z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, które były najgorsze w tych segmentach pod względem stopy zwrotu i sprawdzić, czy strategia inwestowania w najmocniej przecenione walory może przynieść zysk w kolejnym roku.

Po przecenie odbicie?

Analizując historyczne stopy zwrotu, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Najmocniej przecenione papiery w danym roku w większości przypadków odrabiały straty w roku kolejnym. Pod uwagę braliśmy trzy najsłabsze spółki z każdego z głównych indeksów. Wkładając je do portfela z początkiem kolejnego roku (zakładając równe udziały w portfelu), w ciągu ostatnich pięciu lat taka strategia tylko raz (w 2014 roku) przyniosłaby stratę. Mniej efektownie uzyskane wyniki prezentują się, jeśli porównamy je ze stopą zwrotu indeksu WIG. Portfel złożony z papierów outsiderów tylko raz był w stanie wyraźnie pokonać rynek. W 2015 r. przyniósłby ponad 25 proc. zysku, podczas gdy rynek był ponad 9 proc. pod kreską. Z kolei w 2013 r. wynik portfela był tożsamy z indeksem WIG i wyniósł 8 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz