Analizy

Akcje outsiderów z szansami na odbicie w 2018 roku

Najmocniej przecenione spółki w minionym roku mogą być nie lada okazją dla inwestorów, ale warto być ostrożnym, bo niektóre z nich znów mogą rozczarować. W przypadku których firm są największe szanse na odbicie?
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Mimo zwyżek głównych indeksów w minionym roku część spółek zawiodła. Postanowiliśmy wziąć pod lupę firmy z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, które były najgorsze w tych segmentach pod względem stopy zwrotu i sprawdzić, czy strategia inwestowania w najmocniej przecenione walory może przynieść zysk w kolejnym roku.

Po przecenie odbicie?

Analizując historyczne stopy zwrotu, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Najmocniej przecenione papiery w danym roku w większości przypadków odrabiały straty w roku kolejnym. Pod uwagę braliśmy trzy najsłabsze spółki z każdego z głównych indeksów. Wkładając je do portfela z początkiem kolejnego roku (zakładając równe udziały w portfelu), w ciągu ostatnich pięciu lat taka strategia tylko raz (w 2014 roku) przyniosłaby stratę. Mniej efektownie uzyskane wyniki prezentują się, jeśli porównamy je ze stopą zwrotu indeksu WIG. Portfel złożony z papierów outsiderów tylko raz był w stanie wyraźnie pokonać rynek. W 2015 r. przyniósłby ponad 25 proc. zysku, podczas gdy rynek był ponad 9 proc. pod kreską. Z kolei w 2013 r. wynik portfela był tożsamy z indeksem WIG i wyniósł 8 proc.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz