Analizy

Węgiel na świecie znów podrożał

Początek 2018 r. przyniósł zwyżki cen węgla na światowych rynkach. Według analityków stawki te nie utrzymają się długo, ale i tak polskie spółki wydobywcze mają przed sobą obiecujący rok.
Foto: Bloomberg

Daniel Ozon, prezes JSW.

Foto: Archiwum

Ostatnie zwyżki cen węgla na świecie znów rozpaliły oczekiwania inwestorów. Analitycy studzą emocje, przekonując, że tak wysokie stawki nie mają szans utrzymać się do końca roku. Wskazują jednak, że wystarczy jedna decyzja chińskich władz o zmianie liczby dni pracujących dla tamtejszych kopalń czy atak cyklonu – na wzór tego, który w minionym roku spustoszył bogaty w złoża węgla region Australii – by gwałtownie zachwiać rynkiem.

Start z wysokiego pułapu

Jak podkreśla Marcin Stebakow, analityk Vestor DM, ceny australijskiego węgla koksowego na początku 2018 r. wzrosły do 260 dolarów za tonę. Tym samym sprawdziły się doniesienia japońskich producentów stali, którzy na początku grudnia oczekiwali, że tona tego surowca w I kwartale tego roku kosztować będzie powyżej 200 dolarów, co ma związek z niższymi dostawami z Australii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz