Analizy

Którym firmom pomoże silny złoty

Umocnienie naszej waluty wesprze głównie spółki handlowe, ale też turystyczne, dystrybutorów IT czy producentów słodyczy oraz niektóre banki.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Przez nieco ponad rok kurs USD/PLN spadł o prawie 17 proc. (do 3,50 zł), EUR/PLN o blisko 7 proc. (do 4,19 zł), a CHF/PLN o 14 proc. (do 3,55 zł). Dla importerów i niektórych banków to zwykle dobra informacja. Które spółki mogą skorzystać na umocnieniu złotego?

Kto skorzysta

Waluty mają największe znaczenie głównie dla spółek handlowych (nieco mniej dla produkcyjnych), kupujących towary za granicą i płacących za nie w dolarach lub euro oraz sprzedających je w Polsce, więc uzyskujących przychody w złotym. Takich importerów na GPW jest kilku, ale z mocnego złotego korzyść odnoszą też firmy mające dług walutowy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz