Analizy

Branża IT nie będzie w tym roku błyszczeć na giełdzie

W 2017 r. indeks spółek informatycznych mocno spadł. W 2018 r. powinien sobie radzić lepiej, ale z szerokim rynkiem nie wygra – uważają eksperci. Mają też jednak kilku faworytów.

Piotr Jeleński prezes Asseco SEE Ceny docelowe z raportów brokerów są wyższe od obecnego kursu. Na 2018 r. zarząd zapowiada wzrost przychodów i zysków. Rok 2017 też był udany – można spodziewać się sutej dywidendy.

Foto: Archiwum

W tym roku polski rynek IT urośnie o 6 proc. – wynika z najnowszych prognoz firmy badawczej PMR. Najsłabiej wyglądają prognozy dla rynku sprzętu, który skurczył się po raz kolejny w 2017 r.

wojciech Barczentewicz prezes Asseco BS Wyniki spółki nie są uzależnione od sektora publicznego. Rynek zastanawia się, jak na jej biznes wpłynie połączenie z grupą Macrologic.

Foto: Archiwum

– Sytuacja na rynku sprzętu nie wygląda optymistycznie również w skali globalnej. Trzeci kwartał 2017 r. był dwunastym kolejnym, w którym światowa sprzedaż komputerów spadła. To efekt postępującego zastępowania komputerów smartfonami i wzrostu znaczenia outsourcingu, usług zarządzanych i chmury na rynku B2B – komentuje Paweł Olszynka, analityk rynku telekomunikacyjnego i IT w firmie PMR. Dodaje, że w przypadku Polski na sytuacji zaważył widoczny w ostatnich kilkunastu miesiącach zastój na rynku zamówień publicznych. Zgodnie z oczekiwaniami marazm – po wyraźnym spadku wydatków na IT w sektorze publicznym widocznym w 2016 r. – przeciągnął się również na rok 2017. – Naszym zdaniem na odbicie będzie można liczyć dopiero od drugiej połowy 2018 i w 2019 roku – mówi analityk.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz