Analizy

Techniczne podsumowanie roku na warszawskiej giełdzie

Bierzemy pod lupę wykresy wybranych indeksów oraz spółek. Kto był liderem, a kto przegranym minionych 12 miesięcy? Analizujemy stopy zwrotu i bieżące zachowanie notowań. Jaką przyszłość można wyczytać z układów kresek i analizowanych statystyk?
Foto: Adobestock

Rok 2017 na warszawskiej giełdzie przejdzie do historii jako czas dużych spółek. Indeks blue chips zyskał bowiem ponad 25 proc. (licząc do zamknięcia czwartkowej sesji) i zadyszki dostał dopiero w ostatnim kwartale. Spółki o średniej kapitalizacji nie rozpieszczały już swoich akcjonariuszy tak bardzo. Wskaźnik mWIG40 wzrósł o 15 proc., ale to główna zasługa pierwszego kwartału. Później notowania indeksu weszły w fazę konsolidacji, w której zamknięte są do dziś. Najsłabiej w 2017 r. zachowywały się maluchy, co dla wielu ekspertów było negatywnym zaskoczeniem, zwłaszcza że dane gospodarcze dla Polski były bardzo dobre. Tymczasem indeks sWIG80 zyskał zaledwie 1,9 proc., a trzeba uczciwie przyznać, że gdyby nie listopadowo-grudniowy rajd św. Mikołaja, to wynik ten byłby ujemny.

Warto też rzucić okiem na indeksy branżowe. Optymizmem napawa to, że tylko dwie branże zakończyły rok pod kreską (informatyczna i spożywcza, odpowiednio -6 proc. i -11 proc.). Ponadto w okolicy zera oscylowały na koniec roku wyniki WIG-ów reprezentujących sektory budownictwa i motoryzacji. Pozostałe 10 wskaźników było na plusie, ale szeroki WIG pokonały tylko sektory: górnictwa (26 proc.), paliwowy (29 proc.), bankowy (37 proc.) oraz odzieżowy (47 proc.). To tłumaczy automatycznie moc segmentu blue chips.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz