Analizy

MiFID II, czyli co czeka klientów indywidualnych

Domy maklerskie, TFI oraz bank i ostatnie miesiące spędziły na tym, aby dostosować się – na tyle, na ile mogły to zrobić – do regulacji narzuconych nam przez Unię Europejską.
Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk

Gdyby spytać przedstawicieli instytucji szeroko rozumianego rynku finansowego, jakiej kwestii w końcówce roku poświęcali najwięcej czasu, zapewne wszyscy jak jeden mąż powiedzieliby, że unijnej regulacji MiFID II. To właśnie ona spędzała sen z powiem maklerom, zarządzającym czy bankowcom. Teoretycznie 3 stycznia nasz rynek powinien zacząć funkcjonować w nowej rzeczywistości regulacyjnej rodem z Brukseli. Problem w tym, że Polska, tak jak większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nie zdołała jeszcze wprowadzić MiFID II do swojego porządku prawnego. Nie oznacza to jednak, że MiFID II już teraz nie odciśnie piętna na rynku usług finansowych.

– Pakiet unijnych regulacji dotyczących rynków instrumentów finansowych, określany zbiorczo jako MiFID II, ma wejść w życie 3 stycznia 2018 r. Pierwotnie regulacje te miały obowiązywać od 3 stycznia 2017 r., ale ich wejście w życie zostało przełożone o rok. O ile 3 stycznia 2017 r. był pierwszym dniem roboczym w roku, o tyle 3 stycznia 2018 r. będzie już drugim dniem roboczym. Zmiany w systemach informatycznych giełd, banków i domów maklerskich będą musiały zostać wprowadzone w nocy pomiędzy dwoma dniami roboczymi, a nie przez weekend, jak pierwotnie planowano – zwraca uwagę Przemysław Kozdój, partner w firmie Wolf Theiss.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz