Analizy

Biotechnologia, czyli duże ryzyko, duże zyski

Jeszcze kilka lat temu jedynym reprezentantem branży biotechnologicznej na giełdzie był Bioton. Firma popadła w niełaskę inwestorów, ale rynek wzbogacił się o nowe spółki z tego sektora. Eksperci podkreślają, że inwestycja w ich akcje może dać wysokie stopy zwrotu. Ale to wysoce ryzykowne przedsięwzięcie i inwestorzy muszą wykazać się cierpliwością. Analizujemy sytuację techniczną na wykresach sześciu przedstawicieli branży z GPW i NewConnect.
Foto: Bloomberg

W czasie, kiedy Bioton (producent insuliny)stawał się spółką typowo spekulacyjną, inne mniejsze firmy biotechnologiczne, chcąc pozyskać kapitał i przyspieszyć swój rozwój, decydowały się na wejście na GPW i NewConnect. Obecnie na obu rynkach jest ich 16.

Uwaga na specyfikę branży

Na ich wzrośnie mogą skorzystać inwestorzy liczący na wysokie stopy zwrotu. Ale muszą być gotowi na akceptację większego ryzyka. – Generalnie inwestycja w spółki biotechnologiczne wiąże się na pewno ze sporym ryzykiem i wymaga głębokiej analizy fundamentalnej. Ponadto trzeba mieć długi horyzont inwestycyjny. Nie jest to więc branża dla każdego inwestora – zaznacza Adrian Kowollik, analityk niemieckiego biura analitycznego Dr Kalliwoda Research. – Badania nad nowymi lekami i substancjami są bardzo kapitałochłonne i ryzykowne. Wiele może się nie udać np. testy, rejestracja leku na różnych rynkach i wprowadzenie go do sprzedaży (szczególnie w USA, które są największym i najważniejszym rynkiem na świecie) – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz