Tego rodzaju papiery nie są notowane, nie pojawia się więc ryzyko strat na wycenie. A ryzyko stopy procentowej ogranicza się do obligacji trzymiesięcznych (0,5 proc.) i dwuletnich (1,1 proc.), których oprocentowanie i tak przewyższa rynkowe stawki mierzone czy to stopami WIBOR, czy rentownością obligacji skarbowych na hurtowym rynku.

Obligacje trzyletnie, których oprocentowanie od drugiego (z sześciu) okresu odsetkowego równe jest stopie WIBOR, nie wzbudzają entuzjazmu nabywców, ale już obligacje indeksowane inflacją – jak najbardziej. Obecnie 80 proc. zadłużenia SP z emisji obligacji oszczędnościowych przypada na papiery indeksowane inflacją. Czemu trudno się dziwić – jeśli GUS potwierdzi wstępny szacunek inflacji w sierpniu, obligacje dziesięcioletnie kupione w październiku 2019 r. i w tym samym miesiącu w latach poprzednich, wejdą w nowy okres z oprocentowaniem 6,9 proc. A obligacje dostępne dla beneficjentów programu 500+ otrzymają 7,15 proc. (sześcioletnie) i 7,4 proc. (dwunastoletnie)! Zaletą jest nie tylko kupon, ale także antyinflacyjne zabezpieczenie w kolejnych latach.

Trudno dziś znaleźć lepszą ofertę na rynku i mogą z nią rywalizować tylko obligacje korporacyjne. W IV kwartale inwestorzy mogą spodziewać się przynajmniej trzech emisji publicznych adresowanych do nich na podstawie prospektów emisyjnych. We wszystkich przypadkach chodzi o przedstawicieli branży wierzytelności (Kruka, Best i Kredyt Inkaso), którzy obligacjami chcą finansować inwestycje w nowe pakiety wierzytelności. W ostatnich emisjach Kruk i Best oferowały jednak obligacje o stałym oprocentowaniu, a więc związane z nim także ryzyko stopy procentowej. Usłyszeliśmy już, że Best nie zamierza wracać do tego pomysłu i zaproponuje oprocentowanie oparte o stawkę WIBOR. Ich oprocentowanie może raczej rosnąć, niż się zmniejszać, w ślad za decyzjami RPP. Ponadto obligacje mogą zaoferować także PragmaGo i Dekpol (mają ważne prospekty emisyjne) oraz Marvipol i Echo (starają się o zatwierdzenie prospektów). Trudno będzie jednak liczyć na więcej niż 4–5,5 proc. odsetek w pierwszych okresach odsetkowych.