Przemysław Tychmanowicz

Przemysław Tychmanowicz

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej” i Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego, branżą maklerską, rynkiem walutowym, a także firmami windykacyjnymi. Prowadzący magazyn „Rzecz o Biznesie”, a także program „Prosto z Parkietu”. Z redakcją związany jest od 2011 r. czyli od początku swojej kariery zawodowej. W 2013 r. otrzymał nagrodę „Herosa Rynku Kapitałowego” w kategorii dziennikarz ekonomiczny w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Z wykształcenia ekonomista.

Początek roku napawa brokerów optymizmem

Co prawda nadal nie widać szturmu inwestorów indywidualnych na GPW ani także ożywienia na rynku IPO, ale branża maklerska i tak ma powody do optymizmu po I kwartale. Ten udziela się maklerom również, kiedy mowa o przyszłości.

Rynek kapitałowy cały czas potrzebuje osób z licencjami maklerskimi

Spodziewam się, że zainteresowanie licencjami i pracą na rynku kapitałowym będzie rosło, szczególnie że mamy obecnie do czynienia z luką pokoleniową – mówi Paweł Cymcyk, prezes Związku Maklerów i Doradców.

Kruk szybuje blisko historycznego szczytu

Windykator znów jest na fali wznoszącej. Oczekiwania dotyczące perspektyw biznesowych są optymistyczne zarówno po stronie samej spółki, jak i analityków.

Piotr Kaźmierkiewicz, BM Pekao: Najciekawsza część hossy przed nami

Potencjalne korekty rynkowe trzeba traktować jako okazje do kupowania akcji. Otoczenie makroekonomiczne powinno bowiem być sprzyjające przez najbliższe kilkanaście miesięcy – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.

Zwycięstwo byków, chociaż fajerwerków zabrakło

Główne indeksy warszawskiej giełdy wtorkową sesję zakończyły na plusie. Zwyżkom znów towarzyszyły wysokie obroty.

Notowania walut. Złoty znów pokazał siłę

Złoty we wtorek kontynuował umocnienie. Sprzyjała temu m.in. słabość dolara na globalnym rynku.

Nieśmiałe próby byków na GPW

WIG2 w pierwszej części dnia nieznacznie zyskiwał na wartości. Czy w drugiej połowie notowań czekają nas większe atrakcje?

Bitcoin utknął w konsolidacji. Amerykańskie dane wyznaczą kierunek?

Trwa huśtawka nastrojów na rynku bitcoina. W poniedziałek jego cena początkowa spadała i znalazła się poniżej poziomu 61 tys. USD, by później znów wyjść na plus i znaleźć się w okolicach 63 tys. USD. Schemat taki już nieraz był widziany w ostatnim czasie na tym rynku.

Czy przed ropą naftową rysują się lepsze perspektywy?

Kwiecień na rynku ropy był burzliwym okresem, który ostatecznie zakończył się spadkami. W maju rynek przeszedł w trend boczny, a część analityków wskazuje, że notowania surowca uklepały już dno. Czynników niepewności wciąż jednak pozostaje sporo.

Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski

Unijni decydenci wracają do pomysłu integracji rynków kapitałowych w Europie. Idea wydaje się słuszna, ale jednocześnie bardzo skomplikowana i budząca obawy. Te związane są głównie z niedopasowaniem ram funkcjonowania do potrzeb mniejszych podmiotów.