Małgorzata Szewc

MŚP w łańcuchu wartości – granica informacyjna

Jednym z trudniejszych zadań w raportowaniu ESG będzie analiza łańcucha wartości pod różnymi, opisanymi już aspektami, ale także podejście do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w tym łańcuchu i kwestia, jakie dane należy od nich pozyskać na potrzeby własnego raportowania.

Obszar ESG regulowany z wielu stron

Chyba jednym z najczęściej wymienianych skrótów obecnie jest pojęcie ESG, określające trzy podstawowe obszary: środowisko, społeczeństwo i pracownicy oraz ład korporacyjny, na które ma wpływ działalność wszystkich przedsiębiorstw i które równocześnie wpływają w różnym stopniu na ich obecną i przyszłą działalność gospodarczą oraz wyniki finansowe.

Wytyczne do ESRS

Bazowe ESRS (12 standardów), które będą obowiązkowo stosowane przez wszystkie duże spółki oraz jednostki dominujące dużej grupy kapitałowej, zostały przed końcem roku opublikowane w „Dzienniku Urzędowym UE”. Mimo starań SEG-u, Komisja nie znalazła czasu na poprawę polskiej wersji, przez co użytkownicy ESRS będą „czytać i stosować” krajowe wersje, których jakość tłumaczenia utrudnia ich prawidłowe zrozumienie.

Ani wilk syty, ani owca cała

22 grudnia zakończą się konsultacje KE ws. oceny funkcjonowania rozporządzenia SFDR oraz potrzeby jego ewentualnych zmian.

Zastosowanie CSRD i ESRS w Polsce

Jak dyrektywa CSRD będzie stosowana w Polsce od 1 stycznia 2024 roku, skoro nie mamy przepisów krajowych?

Co my wiemy o audycie ESG?

W ostatnich miesiącach tego roku większość spółek raportujących dotychczas informacje niefinansowe chyba bardziej niż na tej sprawozdawczości za 2023 rok koncentruje się na „zrozumieniu” standardów ESRS (i nie mam tu na myśli jedynie zrozumienia ich polskiej wersji językowej – na razie błędnej w wielu miejscach) oraz na tym, jak się przygotować do gromadzenia danych na potrzeby raportowania pod ESRS już od 1 stycznia 2024 roku. Tymczasem równie ważne obok tego, „jak i co raportować”, będzie pytanie: „jaką dokumentację zgromadzić na potrzeby obowiązkowej weryfikacji danych ESG zaraportowanych pod ESRS?”. Czy znamy już odpowiedź na to pytanie?

Nowe regulacje w zakresie raportowania ESG

Najbliższe lata będą okresem dużych zmian w raportowaniu kwestii ESG, i to nie tylko z powodu zastosowania dyrektywy ws. sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), ale także z powodu dalszego postępu w sprawozdawczości taksonomii Sustainable Finance oraz wprowadzania ujawnień wynikających z innych nowych dyrektyw, jak tzw. dyrektywa o kobietach w zarządach, tzw. dyrektywa o równej płacy za równą pracę, czy nadal jeszcze negocjowana dyrektywa ws. należytej staranności.

Wdrażanie CSRD/ESRS oraz zmian do taksonomii sustainable finance

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS), które Komisja Europejska powinna wydać najpóźniej do 31 sierpnia 2023 roku, tak aby zgodnie z wymogiem dyrektywy CSRD mogły prawnie zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, będą mieć zastosowanie do spółek, które będą wchodzić pod obowiązki z CSRD w trzech fazach. Jak szczegółowo będzie wyglądać harmonogram wdrażania CSRD/ESRS przez spółki w Polsce i przekroczenie jakiej konfiguracji kryteriów będzie powodować powstanie obowiązku sprawozdawczego?

Uproszczone ESRS-y

Oczy wszystkich zainteresowanych wdrożeniem dyrektywy CSRD zwrócone są na projekty pełnych ESRS-ów, które po raz pierwszy będą stosowane od 1 stycznia 2024 r., zwłaszcza że Komisja Europejska opublikowała 9 czerwca br. ich zmodyfikowaną treść do konsultacji publicznych. A tymczasem równolegle, trochę na marginesie, toczy się w UE dyskusja nad uproszczonymi ESRS-ami.

Proponowane zmiany dla MŚP w ramach pakietu Listing Act

KE – przedstawiając pakiet zmian do Listing Act – nie zapomniała o małych i średnich spółkach i zaproponowała dwie regulacje, tj. zmiany do MiFID II oraz projekt dyrektywy ws. akcji uprzywilejowanych.